İş kazası sonucu meydana gelen ölüm ve yaralanmalarda işverenin hukuki sorumluluğu ile Jandarma Genel Komutanlığı'nda meydana gelen ölüm ve yaralanmalarda birlik komutanının hukuki sorumluluğunun mukayesesi
A comparison of the legal responsibility of the employer in death and injury caused by occupational accidents and the legal responsibility of the unit commander for death and injury occured at the Gendarmerie General Command
  1. Tez No: 781039
  2. Yazar: AYTAÇ ÇETİNKAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERTUĞRUL YUVALI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 192
Özet
Bu çalışma ile emniyet ve asayişi sağlamakla görevli Jandarma personeli ile hayatını idame ettirebilmek için çalışan işçilerin meydana gelen kaza sonucu vücut bütünlüğünün ihlali halinde açabilecekleri davalar ile birlik komutanının ve işverenin hukuki sorumluluğu mevzuat, yargı kararları ve doktrindeki görüşler doğrultusunda mukayese edilmiştir. Meydana gelen vücut bütünlüğü ihlali sonucunda her ne kadar idare ve Sosyal Güvenlik Kurumu bazı yardımları yapıyor olsa da yapılan bu yardımlar işçinin, kamu görevlisinin ve geride kalanlarının zararını tam tazmin etmemektedir. Bu sebeple de idare ve işveren aleyhine tazminat davaları açılabilmektedir.“Kusursuz sorumluluk olmaz ilkesi”gereğince sorumluluğun temeli, kusura dayanmaktadır. İşverenin ve birlik komutanının mevzuatta belirlenen kurallara uymaması, alması gereken tedbirleri tam olarak yerine getirememesi kusurunu oluşturmaktadır. Birlik komutanı ve işverenin kusuru sebebiyle işveren, idare ve Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından açılacak davalar istisnai haller haricinde özel hukuk kurallarına; bir başka deyişle Türk Borçlar Kanunu“haksız fiil esaslarına”göre adli yargıda karara bağlanacaktır. İlliyet bağının saptanması hukuktaki her nevi sorumluluk için mutlak kuraldır. İlliyet bağı hayatın olağan akışı ve yaşam tecrübelerine göre değerlendirilerek ortaya çıkan zarar ile fiili davranış arasındaki bağdır. İlliyet bağının kurulamadığı veya kesildiği hallerde sorumluluk da olmayacağı için birlik komutanının da işverenin de sorumluluğuna başvurulamayacaktır.
Özet (Çeviri)
In this study, the legal responsibilities of the unit commander and the employer were compared with the Gendarmerie personnel in charge of ensuring safety and order, and the legal responsibilities of the unit commander and the employer, in line with the views in the legislation, judicial decisions and doctrine. As a result of the violation of bodily integrity, although the administration and the Social Security Institution provide some assistance, these benefits do not fully compensate the damage of the worker, public servant and the rest. For this reason, compensation lawsuits can be filed against the administration and the employer. In accordance with the principle of“ without fault there is no responsibility”, the basis of responsibility is based on fault. Failure of the employer and the unit commander to comply with the rules determined in the legislation and to not fully fulfill the measures to be taken constitutes the fault. The lawsuits to be filed by the employer, the administration and the Social Security Institution due to the fault of the unit commander and the employer, except for exceptional cases, are subject to the rules of private law; in other words, the Turkish Code of Obligations will be adjudicated on the basis of“tort principles”. Determining the causal link is the absolute rule for all kinds of liability in law. The causal link is the link between the damage and the actual behavior, which is evaluated according to the ordinary flow of life and life experiences. Since there will be no liability in cases where the causal link cannot be established or cut, neither the unit commander nor the employer can be held responsible.