Sağlık çalışanı hakları, bireylerin sağlık çalışanı hakları konusunda bilgi düzeylerinin ölçülmesi
Rights of heath care professionals, evaluation of individual knowledge about rights of health care professionals
  1. Tez No: 428343
  2. Yazar: SELMA AN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İŞTAR CENGİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, İşletme, Health Care Management, Labour Economics and Industrial Relations, Business Administration
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ufuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sağlık Kurumları İşletmeciliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu çalışmada; sağlık hizmet sağlayıcılarının sahip olduğu hakların, bu hizmeti talep eden ya da talep etme ihtimali olan tüm bireylere sağlık çalışanlarının belirli haklarına dair sorular yöneltilerek, bilgi düzeylerini görmek amaçlanmıştır. Araştırmanın birinci bölümünde: hak kavramı, insan hakları, sağlık kavramı, sağlık hizmetleri, sağlık kuruluşları, sağlık çalışanı, sağlık çalışanı hakları, şiddet kavramı ve sağlık çalışanına şiddet kavramları tanımlanmıştır. Araştırmanın ikinci bölümünde ise: bireylere sağlık çalışanı haklarına yönelik uygulanan anketin incelemesi ve yorumlanması yapılmıştır.Anket çalışması Google Documents web sitesi aracılığıyla hazır-lanmıştır. Anket Facebook, Twitter ve e-posta aracılığıyla katılımcılara ulaştırılmıştır. Ankete 110 erkek, 93 kadın toplamda 203 kişi katılmıştır. An-ket 28.03.2015 ile 16.05.2015 tarihleri arasında uygulanmıştır. Anket sonuçları Pearson Ki-kare Test ve Fisher- Freeman-Halton Test ile değer-lendirilmiştir. Sonuçlar değerlendirildiğinde bireylerin eğitim düzeyleri arttıkça sağlık çalı- şanı hakları hakkında daha çok bilgi sahibi olduğu gözlenmiştir. Cinsiyete bağlı an- lamlı bir farklılık gözlenmemiştir.
Özet (Çeviri)
In this study; the purpose is to determine the knowledge level of their level on rights of health services providers by asking questions about spe-cific rights of health care professionals to individuals who request or are lia-ble to request this service. In first chapter of this study: right concept, human rights, health concept, health services, health institutions, health care professional, rights of health care pro- fessional, violence concept and violence concept to-wards health care professional. In second chapter of this study: evaluation and interpretation of the survey was applied to individuals about rights of health care professionals.Survey Study was prepared via website of Google Documents. The questionnaire was delivered to participants via Facebook, Twitter and e-mail. 110 male, 93 female in total 203 persons participated to this survey. The survey had been applied between 28.03.2015 and 16.05.2015. The survey results were evaluated by Pearson Ki-kare Test and Fisher-Freeman-Halton Test. When we examine the results, we observe that individuals have more knowledge about rights of health care professionals if they have a higher education level. It is clear that the lack of education is the one the main reasons of violence towards health care professionals.