Orta Doğu coğrafyasının yeni aktörleri ve IŞİD gerçeği
New actors in the Middle East and reality of DAESH
- Tez No: 428346
- Danışmanlar: PROF. DR. YELDA HATİCE DEMİRAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ufuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Günümüz dünyasında devam etmekte olan çatışmaların getirdiği yıkım ve insanlık dramı dünya savaşlarını aratmamaktadır. Ülkesel ve bireysel menfaatler hâlen binlerce yıl önce olduğu gibi yaşama hakkından önce görülmekte birçok masum sivilin ölmesine yol açmaktadır. Doğal olarak şu an yaşadığımız Ortadoğu Savaşı'nı ve bu savaşta fiili olarak yer alan ana aktörlerin bu coğrafyada ne aradığını anlamak zor değildir. Tarihsel hafızalarda yer alan ve tekrarı konumundaki bu savaşın eskiden olduğu gibi kazananı olmayacak fakat kaybedeni yine bu coğrafyada yaşayan halk olacaktır. Ortadoğu'da yaşayanların belki de geri getirilemeyecek en önemli kaybı“Demokrasi ve Özgürlük Kavramlarındaki Yozlaşmadır.”Şu an eski teokratik ve despot düzenden bile daha kötü durumda yaşayan (veya yaşayamayan) halkın zihninde bu iki kavram en kötü duyguları çağrıştırır hâle gelmiştir. Milyonlarca insan evlerini bırakarak göç etmek zorunda bırakılmış, bir o kadarı da hayatlarını kaybetmiş veya yaralanmıştır. Yaşamın önemini kaybettiği bu topraklarda kendi ulusal çıkarı ve menfaati üzerine her türlü saldırıyı ve kıyımı yapmanın yeni kılıfı hazırdır“terör”. Bu kılıfa neden ihtiyaç vardır? Tabi ki saldırıların meşrulaşması ve belki de kendi halkının bireysel vicdanını rahatlatma. Cenevre'de kendilerinin de kabul ettiği savaş suçlarının çoğunu işleyen bu aktörlerin sonu gelmez istekleri zamanla birbirleri arasında bölüşülemeyecek noktaya vardığında korkarım bu bölgedeki çatışmalar tüm dünyaya sıçrayacaktır. Bu çalışmada Orta Doğu'da meydana gelmekte olan çatışmalara katılan ana aktörlerden ve bu bölgedeki terörist oluşumların başında gelen IŞİD (Irak, Şam İslam Devleti)'den bahsedilecektir. Orta Doğu'daki sorunlu ülkelerin başında yer alan Irak ve Suriye'nin şu anki durumu ve bu duruma nasıl gelindiği üzerine bir tarihsel anlatımla yakın geçmişten, özellikle Irak harbi ve sonrasında yaşananlardan yola çıkılarak belli bir kesime hizmet eden sunî bir idarenin ve devletin başarısızlığı gösterilecektir. Esas sorunlu bölgeler Suriye ve Irak sınırlaması içerisinde tez konusu işlenecektir. Mevcut siyasal düzeninin nasıl bozulduğu ve daha insancıl yaşama düzeyine nasıl kavuşacağı sorunsalı araştırılarak, kaynayan kazan konumundaki bu topraklarda geçmişteki çatışmasız durumdan neden çıkıldığı belirtilerek belki gelecekte kurulacak yeni yapılar için yaşanan sorunların ve uygulanan çözüm yollarının değerlendirilmesi amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Destruction and humanity drama created by warfares in our present world are similar to the ones in world wars. Personal and national interests are still considered superior to human life as it used to be thousands years ago and this belief causes lots of people's death. Given this main idea, it is easy to understand the war that we face in the Middle East today and the main actors' role in this war. As in the past, there will be no winner of this bloody war, but the losers will be the people living in this geographical area as usual. The biggest loss of the nations living in the Middle East is perhaps the depreciation of“Democracy and Freedom Senses”. Those two senses remind the worst feelings to the people living in worse conditions than those of theocratic and despotic monarchies. Millions of people are forced to immigrate and millions of people have died or injured. The excuse for the massacre is known as“terrorism”, which is in fact mentioned for the saving of main interests of the international actors in this geography where the meaning of life has disappeared. Why do they need this kind of excuse? The main reason for this excuse is obviously to make their fight against innocent people legitimized and to show the rightfulness of the war to their own nations. Acting against Geneva Convention rules of war, the endless desire of those actors will most probably be so overlapping that the fight in this area will spread all over the world. In this thesis I mention two things. First the actors whose share in belligerences in the Middle East and the second DAESH which is the top terrorist organization in this area. This thesis is about the similar history of Middle East and with historical presentation Iraq and Syria, especially head of when and after the Iraq war what have been doing and have definite care Sunni system, government systems abortions. The main problem area is Syria and Iraq so thesis run in this limitation. Do research on how the political regulation has failed and how they gain a humane lifestyle again in this area, after that we research why they got out of this non engagement position into this lands like a boiling cauldron and target the problems which are born when making new constitutions and threat the enforced solutions.