Türkiye' de dış borç ve ekonomik büyüme: 1990 öncesi ve sonrası
Foreign debt and economic growth in Turkey: Before and after 1990
  1. Tez No: 428384
  2. Yazar: DURNA ZENGİN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İLKAY NOYAN YALMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonometri, Ekonomi, Econometrics, Economics
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Bu çalışmada, dış borç ekonomik büyüme ilişkisi Türkiye ekonomisi açısından ele alınmıştır. Birinci bölümde çalışmanın düşünsel çıkış kaynaklarına dair teori kısmında dış borç ve ekonomik büyüme kavramları, nedenleri, sınıflandırılması, dış borç ve ekonomik büyüme ilişkisi anlatılmış ayrıca bu zamana kadar yapılan çalışmaların ortaya koyduğu sonuçlar değerlendirilerek literatür taraması yapılmıştır. İkinci bölümde, Cumhuriyet döneminden günümüze kadar Türkiye ekonomisinde dış borçların gelişimi analiz edilmiştir. Üçüncü bölümde ise, Türkiye'de dış borçlar ve büyüme ilişkisi zaman serileri modelli incelenerek Türkiye ekonomisine ait 1990–2014 yılları arasındaki ekonomik verileriyle analiz edilmiş ve Genelleştirilmiş Dickey- Fuller testi ile durağanlığı incelenmiştir. Aynı zamanda değişkenler arasındaki dinamik ilişkiyi göstermek amacıyla Vektör Otoregresyon modeli uygulanmıştır ve yine değişkenlerin durağan olması için Dickey-Fuller ve Phillips-Perron doğrusal birim kök testi yapıldı. Daha sonra, söz konusu değişkenler arasında Granger Nedensellik analizi ile değişkenlerin arasındaki nedensellik bağı incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the relationship between the foreign debt and economic growth was discussed with regard to the Turkish Economy. While the concepts of intellec-tual output sources were presented in the first chapter, foreign debt and economic growth, their causes and classifications, and the relationship between the foreign debt and economic growth were given in the theoretical section. In addition, a literature search was done mentioning some important parts of the studies done before. In the second chapter, the course of foreign debts from the date of the foundation of the Turkish Republic on was analyzed. In the third chapter, the time and series models of the relationship between the foreign debt and growth in Turkey were studied and the economic data of the Turkish economy between 1990-2014 were used. ADF test of time series used in the analysis and its stability were observed. In addition, to de-monstrate the dynamic relationship between the variables the model EXIST was app-lied Dickey-Fuller and Philips-Perron linear unit core test was done so that variables would be stabilized. After that, Granger causality analysis between the variables mentioned and the causality tie between the variables were examined.