Kırsal kalkınmada kırsal kalkınma projelerinin rolü: Sivas-Erzincan örneği
The role of rural development projects in rural development: Experience in Sivas-Erzincan
  1. Tez No: 428383
  2. Yazar: DAVUT YAŞA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET UZUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
19. yüzyılın başlarında ortaya çıkan ve günümüze kadar devam eden kırsal kalkınma kavramı ve kırsal kalkınma politikaları, kentlere oranla sosyoekonomik ve kültürel açıdan geri kalmış olan kırsal alanlarda görülen mevcut kronik sorunları çözmeyi ve kırsal alanları kalkındırmayı amaçlamaktadır. Dünya genelinde zamanla değişen kırsal kalkınma yaklaşımlarına bağlı olarak ve uluslar arası kuruluşların da desteğiyle gerçekleştirilen uygulamalar bazı ülkelerde başarılı sonuçlar vermiştir. Türkiye'de yaklaşık doksan yıldır gündemde olan, kırsal alanların kalkındırılması ile bu alanlardaki mevcut sorunların çözümü, refah artışının sağlanması ve dolayısıyla yaşam kalitesinin iyileştirilmesi amaçlanmıştır. Uluslar arası alanda uygulanan güncel politikalar da dikkate alınarak zamanla farklı yaklaşımlar benimsenmiş ve bu yaklaşımlara bağlı olarak proje ve programlar uygulanmıştır. Bu araştırmada; kırsal kalkınma yaklaşımlarına ve bu yaklaşımlara bağlı olarak dünyada yürütülen uygulamalara değinilmiştir. Türkiye'de de uygulama alanı bulan entegre kırsal kalkınma yaklaşımı çerçevesinde 2006-2012 yılları arasında yürütülen, Sivas-Erzincan Kırsal Kalkınma Projesi'nin uygulandığı her iki ilin kırsal alanlarındaki kronik sorunlarını çözmede başarılı olup olmadığı incelenmiştir. Araştırma sonucunda entegre kırsal kalkınma yaklaşımı uygulaması olan bu projenin kırsal kalkınmayı gerçekleştiremediği ve bu alanların kronik sorunlarını çözemediği saptanmıştır. Çalışma sonucunda öneriler ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
The concept of rural development and rural development policies emerged the beginning of the 19. century and have continued to the present day with the aim of developing rural areas and solving chronic problems of rural areas compared to the city socioeconomic and culturally underdeveloped. The changes in rural development approaches with time throughout the world and practices with the support of international organizations were successful in some countries. In Turkey nearly ninety years on the agenda, the solution of existing problems in the rural areas with the development of these areas, ensuring the welfare increase hence is intended to improve the quality of life. Taking into account the current policies applied in the international area once different approaches adopted and depending on these approaches projects and programs have been applied. In this research; the rural development approaches and depending on the applications of this approach conducted around the world have been referred. The Project of Sivas-Erzincan Rural Development carried out between the years 2006-2012 within the framework of the integrated rural development approach, found the area of application in Turkey, investigated whether it is successful in solving chronic problems in both rural areas. The results of this integrated rural development project showed that it failed to perform development and couldn't solve the chronic problems of these areas. Finally, the study puts forward some proposals.