Musatafa Ulusoy hayatı, edebi kişiliği, romanlarına roman unsurları ve psikolojik roman çerçevesinde bir bakış
Mustafa Ulusoy's life, literary personality, a viewpoint to his novels in terms of parts of novel and physchological novel
  1. Tez No: 428386
  2. Yazar: MAHMUT AKCA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SELİM ALTINTOP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yeni Türk Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
“Mustafa ULUSOY Hayatı, Edebi Kişiliği, Romanları ve Romanlarına Psikolojik Roman Çerçevesinde Bir Bakış”adlı bu çalışmamızın temelini Mustafa ULUSOY'un Aynalar Koridorunda Aşk ve Giderken Bana Bir Şeyler Söyle isimli romanları oluşturuyor. Esasında bu iki roman, üç roman olarak planlanan“İnsanın Temel Acıları”serisinin ilk iki romanını teşkil ediyor. Hâlihazırda bu serinin söz konusu ilk iki romanı yayımlanmıştır. Biz de bu çalışmamızda bu iki romanı ayrı ayrı değil bir bütünlük anlayışı içerisinde ele aldık. Çünkü söz konusu romanlar hem roman unsurları açısından hem de konu devamlılığı açısından bütünlük gösterirler. Bu iki romanı, psikolojik roman çerçevesinde incelediğimiz için giriş bölümünde psikolojik romanın özelliklerini bu konuda yapılmış akademik çalışmalar ışığında tespit etmeye çalıştık. Çalışmamızın Birinci Bölüm'ünde Mustafa ULUSOY'un hayatı ve edebi kişiliğine yer verdik, İkinci Bölüm'de romanlarını, roman unsurları yönünden inceledik, Üçüncü Bölüm'de romanlarının roman nevileri açısından nerede durduğunu tespit etmeye çalıştık.
Özet (Çeviri)
The basis of this thesis,“Life of Mustafa Ulusoy, his literary personality, his novels and a physiological view to his novels translation”constitutes his novels Love in the Hole of Mirrors and Tell Me Something While You Leave. Actually these two novels constitute the first two novels planned as three novels of the series“The Basic Sarrows of Human.”The first two novels have already been published. In this work of ours, we have studied these novels not in a separate way but in a harmony. Because, these novels show a continuity and community. As we have thought these two novels at the elements of novel. We have tried to find out the characteristics of these novels at the light of academic ideas. We mentioned Mustafa Ulusoy's life and his literary personality in the First Chapter, in the Second Chapter we decided to determine his novels, at the aspect of elements of novel, in the Third Chapter we decided to determine where his novels stand in terms of novel genres.