Entegre raporlama: Bir sürdürülebilirlik raporunun uluslararası entegre raporlama çerçevesi içerik ögeleri açısından incelenmesi
Integrated reporting: Evaluating a sustainability report in accordance with international reporting framework content elements
  1. Tez No: 428387
  2. Yazar: ZÜHAL ÜLKER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SİBEL KARĞIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 161
Özet
Son yirmi yıldaki gelişmeler kuruluşların faaliyet gösterirken ortaya koydukları performanslarını ve değer yaratma hikayelerini kuruluşun finansal performansının ötesine de gidecek şekilde bir raporlama ile açıklamaları gerekliliğini doğurmuştur. Uluslararası Entegre Raporlama Konseyi (IIRC) kuruluşların bu gerekliliği yerine getirebilmelerine yardımcı olmak için bir Entegre Raporlama Çerçevesi (Çerçeve) geliştirmiştir. Çerçeve'nin 'İçerik Ögeleri' bölümünde 'Kurumsal genel görünüm ve dış çevre, Kurumsal yönetim, İş modeli, Riskler ve fırsatlar, Strateji ve kaynak aktarımı, Performans, Genel görünüş, Hazırlık ve sunum temeli' başlıkları altında bir entegre rapora dahil edilmesi gereken bilgilere ilişkin açıklamalar bulunmaktadır. Bir sürdürülebilirlik raporunun Çerçeve İçerik Ögeleri gerekliliklerini ne derecede karşıladığının belirlenmesinin Türkiye'de yapılacak entegre raporlama çalışmaları için yararlı bilgiler sağlayacağı düşünülmüştür. Bu nedenle sunulan çalışmanın amacı Arçelik A.Ş. 2013 (Kuruluş) Sürdürülebilirlik Raporu'nun (Rapor) Çerçeve gerekliliklerini 'İçerik Ögeleri' açısından ne derecede karşıladığının incelenmesidir. İncelenen Rapor'da Kuruluş'un performansı ortaya koyulurken finansal olmayan bilgilerin açıklanması üzerine daha fazla yoğunlaşıldığı ve bunların çoğunun da nitel özellikte olduğu görülmektedir. Nicel temel performans belirteçleri sonuçlarına daha az yer verilmesi Rapor'un bir sürdürülebilirlik raporlaması konseptinde hazırlanması ile ilintilendirilmiştir. Bununla beraber Arçelik A.Ş. 2013 Sürdürülebilirlik Raporu'nun Kuruluş'un ne iş yaptığı ve hangi koşullarda faaliyet gösterdiği, kurumsal yönetim yapısı, iş modeli, riskler ve fırsatları nasıl değerlendirdiği, stratejileri ve kaynakları nasıl yönlendirdiği, faaliyetleri sırasında nasıl bir performans gösterdiği gibi konularda Çerçeve İçerik Ögeleri gerekliliklerini önemli ölçüde karşıladığı, bu içerik ögeleri kapsamında, bir entegre rapor kadar olmasa da, kuruluşun entegre düşüncesini ve değer yaratma sürecini büyük ölçüde yansıttığı söylenebilir.
Özet (Çeviri)
Progresses during the last twenty years have emerged the necesssity that organizations should disclose their performances and value cration stories achieved with their business activities in a reporting manner beyond their financial performance. In order to help for organizations to comply with this necessity, International Integrated Reporting Council (IIRC) has developed an Integrated Reporting Frame (Frame). Explanations regarding to the required information to be included in an integrated report are given in the 'Content Elements' part of the Frame under the titles 'Organizational overview and external environment, Governance, Business model, Risks and opportunities, Strategy and resource allocation, Performance, Outlook, Basis of preparation and presentation'. It is thought that determining at what degree a sustainibility report complies with the Frame Content Elemements requirements would provide usefull information for the studies to be done on integrated reporting in Turkey. Therefore the aim of the presented study was evaluating Arçelik Inc. 2013 (Organization) Sustainabiliy Report (Report) for the level of compliance with Frame requirements in the context of 'Content Elements'. It was determined that in order to display its performance Organization focused more on disclosing non-financial information most of which are quantitative in nature. Disclosing less key performance indicators results in the Report was attributed to the fact that Report was prepared in a sustainability reporting concept. It appears that, though not as an integrated report does, Arçelik Inc. 2013 Sustainability Report complies with Framework Content Elements requirements at large extent, because it provides information on 'what the Organization does and what the circumstances under which it operates are, Organization's governance structure, business model utilized, the ways of handling risks and opportunities, how strategies are implemented and resources are allocated and performance of the organization'. In this context it could be said that the Report reflects the Organization's integrated thinking and value creation process.