Meslek yüksek okulu tekstil programı ile kazandırılan yeterliklerin sektördeki kuruluşların beklentilerine uyumunun değerlendirilmesi (Kayseri ili örneği)
The analysis of accordance the adequacy, that qualified by the department of textile of vocational college, to the expectations of organizations in sector
  1. Tez No: 227853
  2. Yazar: BURÇİN TEMİRCAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYTEN ULUSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Giyim Endüstrisi, Education and Training, Clothing Industry
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
  12. Bilim Dalı: Giyim Endüstrisi ve Moda Tasarımı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu araştırmada, Meslek Yüksek Okulu Tekstli Programı ile kazandırılan yeterliliklerin sektördeki kuruluşların beklentilerine uyumunun sektör çalışanları, Meslek Yüksek Okulu öğretim elemanları ve son sınıf tekstil öğrencilerinin görüşlerine göre değerlendirilmesi amaçlanmıştır.Araştırma, sektör çalışanları ve Kayseri Erciyes Üniversitesi Meslek Yüksek Okulu öğrencilerinin, Meslek Yüksek Okulu Tekstil Bölümü, tekstil terbiye ve kalite kontrol programlarının kazandırdığı yeterliklerin sektördeki kuruluşların beklentilerine uyumu hakkındaki görüşlerini araştıran betimsel bir çalışmadır.Bu araştırmada gerekli verileri toplamak için E.Ü.M.Y.O. Tekstil Bölümü Tekstil Terbiye ve Kalite Kontrol Programı 2007-2008 eğitim öğretim yılında 1. ve 2. sınıfa devam eden öğrencilere, Kayseri ili sınırları içerisinde bulunan tekstil kuruluşlarının çalışanlarına (İşletme müdürü, personel müdürü, eğitim sorumlusu, makine şefi vs.) anket uygulanmıştır. Anket sorularına verilen cevaplara göre elde edilen veriler değerlendirilerek frekans ve yüzdeleri alınmış, tablolar halinde sunulmuştur.Araştırmanın iki çalışma evreni bulunmaktadır. Birinci evren Kayseri il sınırları içerisinde bulunan tekstil kuruluşlarıdır. İkinci evreni Erciyes Üniversitesi Mustafa Çıkrıkçıoğlu Meslek Yüksek Okulu Tekstli Bölümü programı birinci ve ikinci sınıf birinci ve ikinci öğretime devam eden öğrenciler oluşturmaktadır.Birinci evrenden kırk adet tekstil kuruluşu, ikinci evrenden ise 180 öğrenci örnekleme alınmıştır. Araştırmacı tarafından geliştirilen anket formu örneklem gruplarına uygulanmıştır. Ankete verilen cevaplardan elde edilen bulgulara göre; meslek yüksek okulu ? sanayi işbirliğinin yetersiz olduğu, meslek yüksek okulunda verilen pratik eğitimin, makine ve iş bilgisinin yetersiz olduğu, sektör elemanlarının iş hayatı ile beklentilerini tekstil program hedeflerinin karşılamada yetersiz olduğu, staj çalışmalarının, yabancı dil eğitiminin, yurt dışı eğitim imkanlarının arttırılması gerektiği, meslek yüksek okullarında verilen eğitimle, teknik bilgi, makine bilgisi sanayi çalışma koşullarıyla uyumun arttırılması gerektiği sonuçlarına ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
With this study it is aimed that the evaluation of the proficiencies that were qualified by the Department of Textile of Vocational College- Programme and its consistency with the expectations of Sectoral Enterprises by the point of view of Sectoral Employee and University Lecturers as well as senior class students of Textile Programme.This is an descriptive study to quest the consistency of proficiencies that were qualified by the Department of Textile of Vocational College and Quality Control Programme with the expectations of Sectoral Enterprises in the matter of Sectoral Employee and students of Kayseri University Vocational college Textile Department.In this study a survey was conducted to Sectoral Employee of Textile Enterprises (Production Managers, HR managers, Educationalists, Machine Chief, etc?) by the 1st and 2nd grade students of academic year 2007-2008 at Erciyes University the Department of Textile of Vocational College Quality Control Programme.Original data that achieved according to answers which are given to the questions of the survey, are evaluated. Like wise frequency and percentages are taken and are presented in Tables.The study has two scopes of work, as the first one is Textile Enterprise of inside Kayseri Province and second one is 1st and 2nd classes of Daytime and Evening Program students of Erciyes University Mustafa Cıkrıkcıoğlu Textile Department.40 Enterprises from the scope the 1st and 180 students from the scope the 2nd were taken into the sample. Survey sheet developed by the researcher was applied to the sampling groups. According to the results which obtained by the answers given to the questions on the survey; it was concluded that University-Industry collaboration is ineffective and also training of technical college and job training and machine information given to the students in sufficient, Nonetheless, the Textile Programme targets are quite poor to respond to the expectations of Sectoral Employee. It was also seen that practical training, foreign language education and the opportunities of studying abroad must be sufficiently provided. Consequently it is very necessary that consistency between the education provided in technical and machine knowledge must be expanded in terms of real working conditions of Textile Industry.