ELT Teachers' perceptions and practices of task-based language teaching
İngilizce Öğretmenlerinin görev temelli dil öğretim yöntemiyle ilgili algı ve uygulamaları
- Tez No: 428407
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞEVKİ KÖMÜR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu çalışma, İngilizce öğretmenlerinin Görev Temelli Dil Öğretim yöntemiyle ilgili görüş ve uygulamalarını araştırmaktadır. Çalışma, İngilizce öğretmenlerinin Görev Temelli Dil Öğretim yöntemini sınıflarında uygulama veya uygulamama sebeplerini incelemektedir. Çalışmanın önemli amaçlarından biri sınıflarda dil öğretimi için kullanılan görevlerin ne kadar etkili ve faydalı olduğunu ortaya çıkarmaktır. Bu bağlamda, çalışma, sınıf içinde kullanılan görevlerin öğrencilerin hedef dildeki yeterliliklerini ne derece geliştirdiğini ortaya koymak için İngilizce öğretmenlerinin bu yöntemle ilgili fikirlerinin detaylı bir şekilde incelemektedir. Bu çalışma için veriler Jeon be Hanhs (2006) tarafından geliştirilen, bu çalışmaya adapte edilen ve İngilizce öğretmenlerinin Görev Temelli Dil Öğretim yöntemiyle ilgili görüşlerini içeren anket, yarı yapılandırılmış görüşme formu ve sınıf gözlem formuyla toplanmıştır. Katılımcılar kırk İngilizce öğretmeninden oluşmaktadır, ikisi ilkokulda, yirmi biri ortaokulda, on yedisi lisede çalışmaktadır. Toplanan veriler nicel ve nitel yöntemlerle analiz edilmiştir. Anket sonuçları SPSS 20 kullanılarak incelenmiştir ve betimsel analiz yapılmıştır. Yarı yapılandırılmış görüşme ve sınıf gözlemleri nitel yöntemle analiz edilmiştir. Araştırmanın sonucunda şu bulgular elde edilmiştir: 1) Muğla'da çalışan İngilizce öğretmenleri Görev Temelli Dil Öğretim yöntemiyle ilgili yüksek düzeyde algıya sahiptir ve bu algı onların bu yönteme olumlu tutum sergilemelerine yol açmıştır. 2) Katılımcıların çoğunun bu yöntemi sınıflarında kullandıklarını ortaya çıkmıştır ve katılımcılar bu yöntemi kullanma sebeplerini şöyle sıraladılar; bu yöntem öğrenciler arasında etkileşimi arttırır, işbirlikçi öğrenme ortamı sağlar ve küçük gruplar için uygundur. Bu yöntemi uygulamada ortaya çıkan sorunlar şunlardır; öğrenciler daha geleneksel dil öğretim yöntemlerine alışkınlar, ders kitaplarındaki materyaller yeterli değildir ve sınıflar çok kalabalıktır. Bunlara rağmen, İngilizce öğretmenleri Görev Temelli Dil Öğretim yönteminin dil öğreniminde en etkili yöntemlerden birisi olduğunu düşünmektedir. 3) İngilizce öğretmenleri, Görev Temelli Dil Öğretim yönteminin ders katılımına ve ders başarısına olumlu katkısı olduğunu düşünmektedir. ANAHTAR KELİMELER: Görev, Görev Temelli Dil Öğretimi, İngiliz Dili Eğitimi, Ders Başarısı, Ders Katılımı.
Özet (Çeviri)
This study investigates ELT teachers' perceptions and practices of Task-based Language Teaching (TBLT). It deals with ELT teachers' perception towards TBLT and the reasons teachers implement TBLT or avoid this method. One of the aims of the study is to find out the effectiveness of tasks used in the classrooms. It analyzes the contribution of the tasks to the class participation and course achievement. In this respect, the study focuses on teachers' perspective about TBLT in detail in order to reveal how tasks give learners chance to develop their proficiency in the target language. The data were collected by means of a questionnaire adapted from Jeon and Hanh's Teacher Questionnaire (2006), semi-structured interview and classroom observation. The participants consisted of 40 ELT teachers in Muğla, two of them were primary school teachers, twenty one of them were secondary school teachers, seventeen of them were high school teachers. The data were analyzed through quantitative and qualitative techniques. The data obtained from questionnaire were analyzed by SPSS 20 software program. The findings from semi-structured interview and classroom observation were analyzed qualitatively. Research findings indicate that: 1) ELT teachers in Muğla had higher level of understanding of tasks and TBLT, thus they held positive attitudes towards TBLT implementation. 2) Majority of the participants stated that they implemented TBLT in their classes because of the fact that TBLT improved learners' interaction skills, it created a collaborative learning environment and it was appropriate for group works. The challenges they faced were those; the students were used to more traditional methods, materials in textbooks were not proper for using TBLT and classrooms were too crowded. Despite the challenges, they believed that TBLT was one of the best methods for language learning. 3) ELT teachers believed that TBLT made contribution to course achievement of the learners by encouraging classroom participation. KEY WORDS: Task, Task-based Language Teaching (TBLT), English Language Teaching (ELT), Course Achievement, Class Participation.