Kütdiken limonu meyvelerinde görülen çöküntü (Rumple) ile bitki besin elementleri arasındaki ilişkilerin araştırılması
Research into the relation between plant nutrients and Rumple appeared kutdiken lemon fruits
  1. Tez No: 428435
  2. Yazar: GÜÇER KAFA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TURGUT YEŞİLOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 710
Özet
Bu çalışmada Kütdiken limonu meyvelerinde görülen ?Çöküntü? (Rumple) ile bitki besin elementleri arasındaki ilişkiler araştırılmıştır. Mersin ilinde bulunan üç adet bahçede çöküntü simptomu gösteren ve göstermeyen ağaçların besin elementleri bakımından durumları belirlenmiştir. Çöküntünün ortaya çıkışında, yapraklarda ve meyve kabuklarında belirlenen makro besin elementlerinin birbirleriyle olan antagonistik ilişkilerinin önemli olduğu tespit edilmiştir. Özellikle K ve Mg arasındaki antagonizm dikkat çekici bulunmuştur. Yine elde edilen veriler ile çöküntü görülen ağaçlarda, çöküntülü meyvelerin %64'ünün güney ve doğu yöneylere ait olduğu saptanmıştır. Çalışmada yapılan pomolojik analizler çerçevesinde, çöküntü görülen ağaçlarda görülmeyenlere göre, meyve kabuk kalınlığının daha ince, tohum sayısı, SÇKM ve titre edilebilir asit miktarının ise daha düşük olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the relation between plant nutrients and rind disorder (Rumple) appeared in fruit of Kütdiken Lemon was investigated. Three lemon plantations with and without Rumple symptoms were selected in Mersin province and levels of plant nutrient of trees were determined. Subsequently, the importance of the antagonistic relationship between macronutrients at leaves and fruit rinds was found remarkable. Especially, the antagonism between K and Mg was notable. Moreover results showed that 64% of the Rumple appeared fruits on trees were mainly located on the south and east parts of canopy. Pomological analysis showed that trees with Rumple fruits have less fruit rind thickness, seed number, TSS and TA.