İş yerinde psikolojik taciz konulu hukuk davaları üzerine keşfedici bir araştırma
Psychological harassment at work on the case law on explorative research
- Tez No: 428448
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SÜMEYRA ALPASLAN DANIŞMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mevlana Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
İş yerlerinde çalışanları hedef alan ve yıldırma amaçlı gerçekleştirilen psikolojik taciz, son yıllarda iş yaşamında çok sık görülmeye başlanan önemli bir örgütsel sorundur. Bu çalışmanın amacı hukuk biliminin verilerinden yararlanarak iş yerindeki psikolojik taciz vakalarını çok yönlü incelemektir. Çalışma iş yerlerinde görülen psikolojik tacizi, hukuki süreçlere taşınmış vakalar üzerinden ele aldığından, uygulayıcılara ve araştırmacılara konuyu somut bir şekilde değerlendirme imkânı vermekte ve bu yönüyle önem arz etmektedir. Çalışmada nitel araştırma tasarımı kullanılarak inceleme konusu olan yargı kararları doküman inceleme yöntemiyle ele alınmıştır. İçerik analizi yöntemiyle çalışma neticesinde, iş yerlerinde görülen psikolojik taciz vakalarının kavramsal çerçevesi olan psikolojik taciz davranış türleri, psikolojik tacizden etkilenme dereceleri, psikolojik taciz sürecinde yer alan taraflar, psikolojik tacizin yönü, bu süreçte yaşanan aşamalar, psikolojik tacizin nedenleri ve sonuçlarına ilişkin verilere ulaşılmıştır. Araştırma sonucunda psikolojik tacizin genelde hakaret ve istifaya zorlama gibi davranışlarla gerçekleştiği, mağdurların bu süreçte bedensel ve ruhsal rahatsızlıklar yaşadığı sonucunda ise çalışanın işten ayrılmak zorunda kaldığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Psychological abuse aiming at personel in a work place to deter has become an important organizational problem which has seen in businesslife recently. And the aim of this research is to investigate mobbing cases all around whit the benefits of legal datum. The research gives apportunity to researchers an practioners to evaluate the subject concretely because it deals mobbing whit the legal cases and this makes the research more important in the research adgudications which become investigation matter by wing qualitative design, werw attained by document research technigue. At the conseguence of a content analysis method research, basic characteristics of mobbing cases; Psychological abuse begaviour types, degree ofaffecting psychological abuse, parts at the process of psychological abuse, aspects of psychological abuse, the grades appeared at the process, the datumof reasons and results of psychological abuse, are attained.The results of the study show that the physical abuse is usually done by insulting and taking the advantage and because of the physical and psychological problems that victims have during the process cause them leave their jobs.