İşçinin kişiliğinin ve verilerinin korunması
Protection of personality and personal data of the workers
- Tez No: 433584
- Danışmanlar: PROF. DR. ZEHRA GÖNÜL BALKIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 236
Özet
Kişilerin hayatın her alanında özgürce ve güven içinde yaşayabilmesi için kişiliğinin korunması gerekir. Çalışanların da çalışma yaşamında bu kapsamda kişiliğinin korunması gerekir. Çalışma hayatının zayıf tarafı olan işçinin kişilik haklarının korunması önem arz etmektedir. Çalışma hayatında özgürce ve güvene dayalı bir yaşamın diğer bir gereği de işçinin verilerinin korunmasıdır. Böylece işçinin özel hayatı ve gizli hayatındaki bilgileri de korunmuş olacaktır. İşçinin kişilik haklarının sınırlandırılması dürüstlük ve iyiniyet ilkeleri kapsamında söz konusudur. İşçinin kişiliğine müdahale ve kişisel verilerinin işlenmesi işçinin rızası ile mümkündür. İşçinin rızası söz konusu olsa bile işçiye müdahale işçiye müdahale işçinin en az zarar göreceği yöntemle yapılmalıdır. İşçinin kişiliğine iş ilişkisi içinde müdahale edilebilmelidir. İş dışındaki hayatı işçinin kendisine aittir. İşçinin kişiliğine müdahale, iş yerinde cinsel taciz, psikolojik taciz ve ayrımcılık yasağı gibi önemli konuları da içine alır. Kişiliğin bir bütün olmasından dolayı işçinin bedensel sağlığı kadar psikolojik sağlığının da korunması gerekir. İşverenin gün geçtikçe yaygınlaşan teknolojik gelişmeleri işçilerin kişiliğine zarar vermeyecek şekilde kullanmalıdır. İşveren işlediği kişisel verileri sadece ulaşmak istediği amacın sınırları içinde kullanmalıdır. Türk Hukukunda işverenin kişisel verileri işlemesi için işçinin açık rızasının aranmaktadır. İşveren işe alımlarda işçiye işin nitelikleri gereği ve dürüstlük kuralı çerçevesinde sadece işle ilgili olabilecek sorular sormalıdır. İşyerlerinde özellikle kamera ile gözetleme yapılırken işverenin menfaati ile işçinin kişilik hakkı ihlalinin arasında denge kurularak hareket edilmesi gerekir.
Özet (Çeviri)
Fundamental rights and freedoms must be protected in order to provide individuals with a life in liberty and safety. Workers' personal rights is one of the most important rights that must be protected in labor life. Protecting personal rights of workers' who is the weak side of labor contract, against employer includes protecting workers' personal information and details. Through protecting workers' personal information as a part of protecting personal rights, workers' personal life and information that wanted to be kept confidential by worker could be protected. Personality is an entirety within its all elements so mental health of labors must be protected as much as their physical health. Personal rights of labors could be restricted only if it is in the scope of principles of honesty and good faith. Interference in labors' personal rights and processing their personal data are also legal if there is consent of labors. Although there is a valid consent of labors, the method which is less harmful for labors should be preferred by the employer. Furthermore, the interference in labors' personal rights is permitted only if the interference is relevant with the employment relation. Interference in labors' personality involves significant personal right violations in work place such as mobbing, sexual assault and discrimination. The gap and inadequacy about protecting personal data/privacy in Turkish law was recently filled with Kişisel Verilerin Korunması Kanunu (Personal Data Protection Act). This brand-new act was codified pursuant to harmonization with the EU law but its protection scope went beyond the relevant EU law and the act made labors' consent obligatory. Employer could ask the worker questions about work and questions that regarding the nature of business within the scope of good faith. Most especially, recording the working place with a camera could be considered legal if only the employer's benefits and workers' personal interests are balanced. Employer must use the advanced technological procedures and devices in order to protect workers' rights while gathering and processing workers' personal data. Employer's right for the processing and gathering workers' personal data is restricted with the limit of his purpose.