Türk iş Hukukunda yıldırma
In the law of Turkish labor intimidation
  1. Tez No: 342160
  2. Yazar: SERDAR SERDAROĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CELALETTİN VATANDAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 201
Özet
Türk iş hukukunda son dönemlerde üzerinde önemle tartışılan yeni bir kavram oluşmaktadır, bu kavram işyerinde yıldırma kavramıdır. İşyerinde yıldırma, literatüre 1990?lı yıllarda girmiş olsa da, iş hukukunda farkındalığı son zamanlarda artmıştır.İşyerinde yıldırma, teşhisi yeni konulmuş bir hastalık gibidir. Yıllarca varlığını sürdüren bu hastalık, işçi ve işveren arasındaki bir çok uyuşmazlığın sebebini oluşturmaktadır. Kavramın, hukuk, psikoloji, işletme gibi birçok disiplin ile ilişkili olması, tanımlanmasını ve bu tanımın yerleşik hale gelmesini engellemektedir. Multidisipliner bir yaklaşım tarzı ile ele alınması gereken yıldırma olgusunun farkındalığına katkı yapmak için, bu konu incelenmeye alınmış ve elden geldiğince, konuyu ilgilendiren tüm disiplinlerin görüşlerine çalışmada yer verilmeye gayret edilmiştir.İş yaşamındaki barışın etkin olarak sağlanabilmesi için, yıldırma olgusunun özellikle iş akdinin fesih nedenleri arasında üst sıralarda olduğunun, uygulayıcılar tarafından tespiti, işçilerin bu haksız fiilden korunması için oldukça önem arz etmektedir. Anahtar Kelimeler : Mobbing, Yıldırma, İş Yerinde Psikolojik Taciz, İş Yerinde Psikolojik Baskı
Özet (Çeviri)
Discussed recently on the importance of the Turkish labor law consists of a new concept, this concept is the concept of workplace bullying. Intimidation at work, in the 1990s entered the literature, though, has recently increased awareness of labor law.Intimidation at work, put in new like a disease diagnosis. Has existed for many years, this disease is the cause of the dispute between employers and employees a lot.The concept of law, psychology, business-like to be associated with a lot of discipline, identify and prevent it from becoming built-in definition. Need to be addressed with the style of a multidisciplinary approach to contribute to the awareness of the phenomenon of intimidation, were examined this issue and come hand in hand, in the study subjects given the views of all relevant disciplines, has been tried.Work effectively in order to ensure peace in life, especially in cases of intimidation that rank high among the causes of termination of employment, is determined by the practitioners of the workers is very important for the protection of the tort. Key Words : Mobbing, intimidation, Psychological Harassment in the Workplace, Psychological torture in the Workplace