Van-Erciş Depreminde yakın kaybı yaşamış ergenlerin travma sonrası stres düzeyleri ve yas süreçlerinin incelenmesi
Invesstigation of the stress level and length of sorrowness of the adolsencts who lost their relatives in Van-Erciş Earthquake
- Tez No: 428451
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA USLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mevlana Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikolojik Danışma ve Rehberlik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu çalışmada Stres, Ergenlik, Travma ve Yas kavramı ayrıntılı olarak incelenmiştir. Bunun akabinde çalışmamızın ana konusu olan Van-Erciş depreminde yakın kaybı yaşamış ergenlerin deprem sonrası travma sonrası stres düzeyleri ve yas süreçlerinin arasındaki ilişki açısından incelenmiştir. Bu amaçla çalışmamızın konusunu oluşturan ergenlerin, deprem sonrası travma stres düzeylerinin cinsiyetlerine göre dağılımı ve anlamlılığı, depremde yakın kaybı yaşayan ergenlerin deprem sonrası yas düzeylerinin cinsiyetlerine göre dağılımı ve anlamlılığı, depremde yakın kaybı yaşayan ergenlerin yas düzeylerinin kaybedilen kişiye göre dağılımı ve anlamlılığı, depremde yakın kaybı yaşayan ergenlerin deprem sonrası travma stres düzeylerinin depremde evlerinin etkilenme derecelerine göre dağılımı ve anlamlılığı, deprem sonrası travma stres ve yas düzeyleri arasındaki ilişkinin varlığına dair cevaplar aranmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, we explored the concepts of stress, adolescence, and trauma in detail. In particular, we investigated the relationship between the post-traumatic stress levels and grief processes of adolescents who lost their close relatives during Van-Ercis earthquake. As such, we compared adolescents' grief and trauma levels based on several factors including gender differences, locations, and closeness to the relatives who were lost during the earthquake. We also analyzed the relationship between adolescents' trauma and grief scores after the earthquake.