Prenses Kadriye Hüseyin'in Mehâsin-i Hayât adlı eserinin değerler eğitimi açısından incelenmesi ve eserin bugünkü harflere aktarılması
The reviewing of Princess Kadriye Hüseyin's work named Mehâsin-i Hayât from the perspective of education of values
- Tez No: 428452
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞADİ AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Türk Dili ve Edebiyatı, Education and Training, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mevlana Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 261
Özet
Prenses Kadriye Hüseyin, Mısır'da gelişen Türk Edebiyatının önemli şahsiyetlerinden birisidir. Kültürel değerlerin korunması ve yozlaşmanın önüne geçilebilmesi için insanların ahlak eğitimine ve değerler eğitimine önem vermesi gerektiğini düşünen Kadriye Hüseyin, Mehâsin-i Hayât'ta okuyucuyu sıkmadan, akıcı bir üslupla değerler eğitimi konularını işlemiştir.“Prenses Kadriye Hüseyin'in Mehâsin-i Hayât Adlı Eserinin Değerler Eğitimi Açısından İncelenmesi ve Eserin Bugünkü Harflere Aktarılması”başlığını taşıyan bu çalışma“Giriş”ve“Sonuç”hariç üç bölümden oluşmuştur. Birinci bölümde, Prenses Kadriye Hüseyin'in hayatı, edebi şahsiyeti ve eserlerinden bahsedilmiştir. İkinci bölümde, değerler eğitimi incelenmiştir. Üçünce bölümde de, Prenses Kadriye Hüseyin'in Mehâsin-i Hayât adlı eserinde aktarılan de-ğerler eğitimi kavramları üzerinde durulmuştur. Ayrıca aktarılan değerler eğitimi kavramlarının eğiticilik özelliklerine dikkat çekilmiştir. Sonuç bölümünde ise, araştırma sonucunda elde edilen neticeler değerlendirilmiştir. Değerler eğitimi açısından incelediğimiz çalışmamızda, Prenses Kadriye'nin eserinden yaptığımız alıntılar, sadeleştirilerek verilmiştir. Mehâsin-i Hayât, Prenses Kadriye Hüseyin'in sağlığında Arap harfleriyle (H. 1327) 1909 yılında Kahire'de basılmıştır. Tarafımızdan bugünkü harflere aktarılmış ve çalışmamızın ekler kısmında esere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Princess Kadriye Hüseyin is Egyptian, but her origin is Turkey. She is an important personality at Turkish literature in Egypt. Ethics and faith is very important for her. She was not taking manners and ethics to ease, so she wrote her book named 'Mehâsin-i Hayât'. She did not let the reader get bored in her book. She used a fluent and understandable language in Mehâsin-i Hayât. Our work has the name“The Reviewing of Princess Kadriye Hüseyin's Work Named Mehâsin-i Hayât From the Perspective of Education of Values”This important work has been made up of 3 segments expect“Entering”and“Result”We described Princess Kadriye Hüse-yin's life and her literary personality and her works in the first segment. In the second segment, we told about the education of values. And we mentioned the importance of the genre of essay. In the third segment, we analyzed Princess Kadriye Hüseyin's work named Mehâsin-i Hayât. This analysis has been made from the point of education of values. Education is important. But education on growth of children and teens is more important. Kids and teenagers must be educated properly. Princess Kadriye defends these ideas. We investigated these ideas of her on our work. We also have a results section in our thesis. We analyzed the states obtained at he end of the study. Princess Kadriye, wrote her work named“Mehâsin-i Hayât”in 1909. This book has first been published in Arabic alphabet letters at Cairo. In this study, we translated the Arabic alphabet letters to Latin alphabet letters. So, we also did a transcription study. Our transcription study is at the last section of the thesis.