Yem makinaları ve konstrüktif özellikleri
- Tez No: 9952
- Danışmanlar: PROF. DR. AKBAY TUĞAN GÖKÇE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 1988
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Karma yem üretimi teknolojisi pek karmaşsk bir konu olmamasına rağmen, günümüzde henüz, tam olarak açskhğa kavuşturulmamış çeşitli problemleri de bün yesinde bulundurmaktad.r. Bir Karma Yem Fabrikasında,, hammadde alma ve depolama, öğütme, dozaj lara, karsştsrma, melas katma, peîet yem yapma ve torbalama işlemlerinde çeşitli makînaîar kullanılmaktadır. Bu maklnalann bazsss çok basit yap! arzetmekte, baz«- îanda karmaşık ve ihtisas gerektiren hususlar: arzeteekieriîr. Bunlardan; yem fabrikalarında kuiianîian taşîyics sistemlerin hemen heps;, bilinen ve bilinmesinden doîaysda basitlik arzeden makinalardsr. Mesela; helezon konvsyör, bantî; konveyör, elevator gibi; Değirmen, mikser, meîasfyer ve peîet presi gibi makînaîar ise taşaysalara nazaran daha karmaşık yap; arzeîmsktedîrier. Değirmenlerin teorik hesaplara, öğüt me teorileri, meîasiyerîerîn teorik hesap ve konsîrüktif özellikleri, peiet preslerinin güç ihtiyaçlar*, güce etki eder, faktörler ve teorik peîet. olay; henüz tam manasıyla aç;ğa kavuşturulmamış oîaytard.ar» Yem makînaîar! ve konsîrûksiyonîarî daha uzun zaman tam açjkîığa kavuş turulamayacak çeşitli deney ve tecrübe oîaylanna konu t&scak'ftr-.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Today's Compound Feed Manufacturing technology is not complex subject. In spite of complex subject but it is not understood exactly. Include Jots of prob lems inside It. In a compound feed plannt.use lots of machinery and equipments such asr blending, grinding,, homogenising, mixing, pelletting, weighing and bagging lines. Some; of them simple but same of them complex machines,, and designing of them would be needed experiments in this field. Lots of material' handling systems used in the feed plants which is used in the feed plants simple systems-. Like screw conveyors-, chain conveyors, elevatorsetc.Hammermiil, mixer, molasses »mixer, pelîettîng presses are 7^.ore complex than material handling systems, îheoritical Calculation of HammermilSs, grinding theory, like that theoritical calculations even designing spesifications of molasses mixer. Nowadays these subject don't yet clear. Feed manufacturing machines needed and their technical Spec'facitions has so many investigations and experiments in the future.