Activation induced deaminase (AID)'ın pankreas kanserindeki rolü
  1. Tez No: 428458
  2. Yazar: BETÜL MELİKE OĞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN SARIBAŞAK, PROF. DR. SELİM UZUNOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Genetik, Genetics
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Şifa Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Activation induced cytidine deaminase (AID), bağışıklık sistemi B hücrelerinde keşfedilen ve antikorların olgunlaşması ve farklılaşması için gerekli olan bir enzimdir. AID, DNA'daki sitozinleri urasile çevirerek DNA'ya yabancı bir baz tanıtır ve sonraki safhalarda tamir mekanizmalarının hataya meyilli polimerazlar (error-prone) etkisiyle nokta mutasyonlar veya çift sarmal kırıklıkları oluşur. Önceleri AID'nin sadece bu mekanizmalar için gerekli olduğu düşünülürken, yanlış regüle olması sonucunda B hücre malinitelerinde, otoimmün hastalıklarda ve daha da ötesi B hücreleri dışında bazı enflamasyonla ilintili kanserlerde de etkisi olduğu tespit edilmiştir. AID'nin kronik enflamasyon sırasında NF-kB vasıtasıyla aktive olduğu düşünülmektedir. Kanseri daha etkili ve spesifik olarak tedavi edebilmek için kanserin moleküler mekanizmasının tam olarak anlaşılmasına ihtiyaç vardır. Bu çalışmadaki amacımız, görülme sıklığı olarak yüksek olmasada yakalandıktan sonra ölüm yüzdesi en yüksek olan pankreas kanseri hastalarında AID ifadesini göstermektir. AID aktivitesi, Şifa Üniversitesi Tıp Fakültesi hastanelerine müracaat eden 21 pankreas kanseri hastasında Q-PCR ile incelenmiştir. Kontrol olarak -actin kullanılmıştır. Deneylerimiz sonucunda -actin geninde sinyal tespit edilirken AID geninde sinyal tespit edilememiştir. AID primerlerinin çalışıp çalışmadığı AID'nin daha önce ifade edildiği hürelerden izole edilmiş RNA'larda kontrol edilerek doğrulanmıştır. Kronik inflamasyona bağlı olarak gelişen pankreas kanseri hastalarının oranı yüzde 1-5 arasındadır. AID'nin pozitif olarak gösterilebilmesi için daha fazla hastaya ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Activation induced cytidine deaminase (AID), is an enzyme discovered in immune system B cells is required for affinity maturation and differentiation of antibodies. AID by transforming cytosines into uracils in DNA, introduces an unwanted base and depending on the repair of those uracils, either point mutations and or double strand breaks may result in. Formerly, it was only assumed that AID is essential for aforementioned mechanisms but recent research indicated AID is regulated aberrantly in B cell malignancies and autoimmunity as well as in inflammation related cancers which occur in non-B cells. It was suggested that AID was activated by NF-kB during chonic inflammation. In this study our specific aim is to try to show the existence of AID in the patients wıth pancreatic cancer. The expression of AID was analyzed in 21 patients by Q-PCR who came to Sifa University hospitals. As an ınternal control -actın was used. At the end of our experiments we detected signal in control gene however AID was not detected. To check if AID primers is working, we used RNA sample that isolated from the cells her AID is ubiquotiously expressed. It is known that, in about 1-5% of pancratic cancer patients there is chronic inflammation history. Considering that we need to collect more samples and analyze them afterwards.