18 yaş üzeri kadınlarda üriner inkontinansın görülme sıklığı ve etkileyen faktörler
Incidence of the urinary incontinence and its affected factors in over 18 years old women
- Tez No: 428457
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KERZİBAN YENAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Şifa Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
18 Yaş Üzeri Kadınlarda Üriner İnkontinansın Görülme Sıklığı ve Etkileyen Faktörler Bu araştırma, Şifa Üniversitesi Hastanelerine başvuran 18 yaş ve üzeri kadınlarda üriner inkontinans sıklığını ve etkileyen faktörleri belirlemek amacıyla tanımlayıcı olarak yapılmıştır. Verilerin toplanmasında yüz yüze görüşme yaparak anket formu ve ICIQ-SF ölçeği kullanılmıştır. Araştırmanın örneklemini Üİ şikâyeti dışında farklı nedenlerle polikliniklere başvuran 1200 kadın oluşturmuştur. Çalışmamızda kadınlarda Üİ görülme oranı % 26.3 bulunmuştur. Bu oran yaş ve BKİ ye parelel olarak artmıştır. Uzun süreli konstipasyon yaşayan, uzun süreli İYE geçiren, kronik hastalığı olan, ailesinde Üİ öyküsü olan, menopoz döneminde olan, gebelik, düşük ve doğum sayısı yüksek olan, vajinal doğum yapan kadınlarda Üİ oranı yüksek bulunmuştur. Eğitim düzeyi arttıkça Üİ sıklığının istatistiksel olarak anlamlı düzeyde azaldığı görülmüştür. Üİ'lı kadınların % 72.7'sinin doktora ya da herhangi bir sağlık kuruluşuna başvurmadıkları tespit edilmiştir. Nedenlerine bakıldığında; en yüksek oranda muayene olmaktan çekinme, doktora gitmek için vakit bulamama, yaşla beraber idrar kaçırmanın normal olduğunu düşünme gelmektedir. Üİ'lı kadınların % 32'sinin üriner inkontinans sıklığı ve şiddetine bağlı olarak yaşam kalitesinin olumsuz etkilendiği bulunmuştur. İnkontinans tiplerine bakıldığında stres tip inkontinansın % 47.3, urge tip inkontinansın % 26.3 ve miks tip inkontinansın % 19.7 oranında görüldüğü belirlenmiştir. Sonuç olarak; 18 yaş üstü dört kadından birinde Üİ görüldüğü, bunu etkileyen pek çok faktör olduğu ve kadınların bu konuda yeterince bilgili olmadıkları için sağlık kuruluşuna başvurmadığı bulunmuştur. Üİ'ı önlemek için gerekli tedbirlerin alınması, halkın konuya ilişkin bilinçlendirilmesi önem taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
Incidence of The Urinary Incontinence and Its Affected Factors in Over 18 Years Old Women In this research were aimed to determined, incidence of the urinary incontinence (UI) and its affected factors in over 18 years old women who applied to Sifa University hospitals, as descriptive. To gather the datas, were used survey form which were generated via face to face interview and ICIQ-SF scale. 1200 women have been the part of sampling of this research who came to the polyclinics apart from the UI complaints. In this research incidence of UI ratio was determined % 26.3. This ratio increases depending on age and Body Mass Index (BMI) UI ratio is seen higher among the women who have long-term constipation, long-term spend urinary tract infection (UTI), chronic disease, UI story in their families, menopause term, high ratio about pregnancy, miscarriage and birth numbers and vaginal birth. The women in % 72.7 who suffer about UI do not go to the doctor or healthcare center. Bewaring of treatment, having no time for going to the doctor, thinking normal about the urinary incontinence at the old ages are the higher seen reasons of this situation. % 32 of the women who suffer from urinary incontinence are affected negatively about life quality paralelling on frequency and severity. Incontinence types consist of stress type incontinence % 47.3 ratio, urge type incontinence % 26.3 ratio, mix type % 19.7 ratio. As a result; was determined that the quarter of the women have suffer from UI, affected by many factors and because of the lack of knowledge, women did not apply to any hospital. To prevent the UI, it is crucial that taking precautions and public awareness.