Hukuk Muhakemeleri Kanununun toplum dili açısından değerlendirilmesi
The evaluation of the code of civil procedure in point of community language
  1. Tez No: 428464
  2. Yazar: AYSUN ÖZER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET BAŞÖZEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Melikşah Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 235
Özet
Her toplumda ortak sesler, olaylar karşısında ortak tepkiler ve ortak an-latım kalıpları vardır. Dil bu ortak sesler ve ortak davranış kalıplarıyla oluşur. Bir dilin olgunlaşabilmesi ve gelişebilmesi yüzlerce hatta binlerce yıl alır. Geçen bu zaman içerisinde o dili konuşan milyonlarca insan dile katkıda bulunur. İşte kullandığımız bu dil zamanla anlaşılması zor meslek dillerine dönüşmüştür. Bu dillerden birisi de hukuk dilidir. Günümüze kadar ki, kanunların dili çoğu Arapça ve Farsçadan alınmış ya da Osmanlıcadan oluşturulmuş sözcüklerden oluşmakta idi. Bu da yöneten-ler ve yönetilenler arasında uçurum oluşturmuştur. Unutmamalıyız ki; Kişiler birbirleriyle anlaşamazlarsa, tartışırlar. Toplum kurallarının metni olan hu-kukta anlaşamazlarsa, toplum çıkmaza doğru sürüklenir. Hukuk içinde halen anlaşılması gerçekten çok zor olan bazı kelimeler kullanılmaktadır. Türkçeleri-nin olmasına rağmen bizlere yabancı gelen ifadeleri kullanma çabası hem dil, hem hukuk, hem de toplum için büyük bir sorun teşkil etmektedir. Son zaman-larda yapılan kanun metinlerinde bunun farkına varılmıştır. Eski tarihli kanun-ların dilleri günümüz Türkçesiyle yeniden ele alınmıştır. İşte bu kanunlardan birisi de; 6100 sayılı Hukuk Muhakemeleri Kanunu'dur. Bu Kanun'un dili ol-dukça sadeleştirilerek, arı ve güzel Türkçenin örnekleri verilmiştir. Ancak Ka-nunda az da olsa Arapça ve Farsça kelime, ek ve tamlamalar kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
There are common responses, common expressions patterns and com-mon sounds in the face of events in every society. Language is formed by the common voice and common behavior patterns. Matured and developed a lan-guage can be received hundreds or even thousands of years. Millions of people that speak the language contribute in the past this time. That's the language we use, over time has become difficult to understand the profession languages. The legal language is one of these languages. Until the present day, most of the language of the law derived from Ara-bic and Persian or formed from Ottoman was composed of words. This has cre-ated a gap between the governing and the governed. We must not forget that they argue that people disagree with each other. People cannot agree on the text of the law society rules, society drifts toward an impasse. There is still really hard to understand some words that are used in law. Although the use of state-ments from foreign monitors the response effort Turkish, it poses a major prob-lem for language, law and society. Recently it has been aware of this problem on the text of the law. The language of the old Act was revised in modern Turkish. One of those laws is also Code of Civil Procedure, No.6100. Not only the lan-guage of this law is quite simplified, but also clear and beautiful examples of Turkish are given. However, a slight Arabic and Persian words in the law is used and additional clauses.