Sektörel iş kazalarının önlenememesinin sonuçları
Results of the sector industrial accident prevention
  1. Tez No: 428463
  2. Yazar: ALİ SULMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT ŞEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Melikşah Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 168
Özet
İş kazası; işyerinde belirli bir zarar veya yaralanmaya yol açan, önceden plan- lanmamış beklenmedik bir olay olarak tanımlanmıştır. Sanayileşme ile birlikte bilim ve teknolojinin hızla gelişmesi ve yeni enerji kaynaklarının üretimde kullanılması üretim süreçlerini daha karmaşık hale getirmiştir. Sanayileşmenin getirdiği otomasy- on, kitlesel üretim, yığınlar halinde çalışma gibi gelişmeler çalışma hayatının asıl özneleri olan çalışanları, işletmeleri, yakın ve uzak çevreyi çeşitli açılardan etkilemiştir. Bu etkileşim çalışma hayatında iş sağlığı ve güvenliğini etkileyen pek çok riski beraberinde getirmiştir. İş kazaları bu riskler arasında ilk sırada yer almak- tadır. İş kazalarının çalışma hayatına yaptığı olumsuz etkilerin yanında toplumsal, aile ve kişisel yaşantıda yarattığı olumsuzluklar çalışma hayatının kanun koyucu tarafından düzenlenmesi ihtiyacını doğurmuştur. Çalışma hayatının düzenlenmesi adına hem işçi hem de işvereni kazalardan korumanın hukuki bir gereklilik olduğu sonucu kaçınılmazdır. Çalışma hayatında yasa koyucunun düzenleme yapması, sağlık ve güvenliğin tehlikeye girdiği durumları ayrıntılı olarak incelemesi sonucu ortaya İş Sağlığı ve Güvenliği (İSG) kavramı çıkmıştır. Ülkemizde her bir sektör için belirlenen ve teknik yöntem ve kuralları açıkça ortaya koyan yönetmelikler ile İSG hukuku düzenlenmiştir. Bu çalışmada iş kazalarının iş piyasasına etkileri incelenmiş sonuçlar ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
Occupational accidents accidents are defined as, unexpected event that stops production process or leads to injury or loss of working machinery in an . Fast devel- opment in science and technology and the use of new energy sources in industry made this production process more complicated. Automation and mass production affected the main issue of professional life like employee, corporations and enviro- ment in different ways. Professional life involves many risks effecting occupational health and safety. Occupational accidents takes first place in these risks. Adverse conditions in production process and individual faults have led to occur the defini- tion of occupational health and safety. Besides adverse conditions and individual faults, inappropriate aducation and ergonomic problems have potential risks on oc- cupational health and safety. Most of these risks are preventable risks. In this study the effects of occupational accidents are examined.