Türk İş Hukukunda mobbing
Mobbing on Turkish Labor Law
  1. Tez No: 428465
  2. Yazar: NİHAN GİZEM KANTARCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT ŞEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Melikşah Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 256
Özet
Mobbing işyerinde veya iş yaşamı ile ilgili, çalışana karşı; işveren, işçi ya da üçüncü kişiler tarafından sistematik olarak, düşmanca ahlak dışı davranışlarla özgüvenini yitirerek, bu kimsenin işyerinden uzaklaştırılmasıdır. Türk iş hukukunda iş yaşamında mobbing ile ilgili açık bir düzenleme henüz yoktur. Ancak uluslar arası belgeler ve yabancı ülke kanunları konuya ışık tutmaktadır. 6098 sayılı Türk Borçlar Kanunu'nda, 2011/2 sayılı Başbakanlık Genelgesi'nde ve 6701 sayılı Türkiye İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumu Kanunu'nda düzenleme yapılmıştır. Bu çalışma Türk iş hukukunda mobbingin ne olduğu, nasıl meydana geldiğini mobbingin unsurları açısından değerlendirir ve başvurabilecek yasal yollar ile sonuçları ortaya koyar.
Özet (Çeviri)
Mobbing in workplace or work life about employee, realized systematically by the employer, other employees, or third persons, with immoral and hostile behavior, causing the loss of self confidence, and then the employee resign from work. In the turkish labor law is not yet a clear regulation about mobbing in the work life. But subjeckt explains international documents, and foreign states legislation. Code of Obligations No. 6098 and circular order of prime ministry No. 2011/2, Code of Obligations No 6701 Turkey's Human Rights Act and Equality Body about mobbing. This study: what is mobbing, how occurred, with the this regulation arrange requirements of mobbing and explaning the legal actions against and result mobbing.