Üniversite öğrencilerinin evlilik ve eş seçimine ilişkin görüş ve düşünceleri
Üniversity student's thoughs about spouse (MATE) selection
  1. Tez No: 428493
  2. Yazar: REYHAN ÖZÜDOĞRU DÜŞÜNMEZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLSÜM ÇAMUR DUYAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyal Hizmetler, Social Services
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Turgut Özal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu çalışmanın amacı, üniversite öğrencilerinin evlilik ve eş sistemine ilişkin görüş ve düşüncelerini belirlemektir. Çalışmanın evreni, Turgut Özal Üniversitesi Sağlık Yüksekokulu öğrencileridir. Örneklem ise evrenden seçilen ve Odyoloji, Sosyal Hizmet ve Çocuk Gelişimi bölümlerinde okuyan toplam 228 kişidir. Veriler öğrencilerin sosyo-demografik bilgilerini içeren görüşme formu ve Cihangir Güngör ve arkadaşları (2011) tarafından uyarlanan Romantizm ve Eş Seçimi Ölçeği'nden oluşan veri toplama araçları ile toplanmıştır. Cinsiyet, yaş, doğum yeri, devam edilen bölüm, devam edilen sınıf, Ankara'da yaşama süresi, anne babanın evlenme biçimi, anne babanın medeni durumu, kardeş sayısı, evli kardeş olma durumu, evlenmeyi düşündüğü birinin olma durumu, evlenmeden önce tanışmanın gerekli olup olmadığını düşünme durumu, ailede boşanan birinin olma durumu, ailede sorun yaşama durumu, sevgiliden destek alma durumu, ideal evlenme yaşı ile romantizm ve eş seçimine yönelik tutumlar arasında ilişki olup olmadığı araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim of this study is to identify bounding beliefs of adults about romance and mate selection. Population of the study is students who study at Turgut Ozal University School of Health. Sample is total 228 students where study at Departments of Odyology, Social Work and Child Development. Data are collected by survey which includes socio demographic informations of students in first part, and Scale of Romance and Mate Selection adapted by Cihangir Güngör and et al in second part. It is searched that whether or not among gender, age, birth place, continuing department, continuing class, living time in Ankara, marriage styles of parents, marital status of parents, number of siblings, number of married siblings, someone who you are thinking of getting married, problem in the family, thinking of necessity of meeting with each other before marriage, someone who got divorced in the family, getting support from girlfriend/boyfriend and romance and mate selection.