Business government relations during the construction of Galata Bridge
Galata Köprüsü'nün yapımı sırasında iş alemi-Türk hükümeti ilişkileri
- Tez No: 42850
- Danışmanlar: PROF.DR. İLTER TURAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1995
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Koç Üniversitesi
- Enstitü: İşletme Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 16
Özet
Öz Ömrünü tamamlayan köprü elemanlarından dolayı 1980lerin başında Galata Köprüsü'nün yenilenmesi gündeme geldi 1982'de istanbul Büyükşehir Belediyesi, yapılan bir protokolle yeni köprü ile birlikte Eminönü ve Karaköy Meydanlarının düzenlenmesine ilişkin proje ve yapım yetkisini Karayolları Genel Müdürlüğüne devretti. 17 Temmuz 1985 tarihinde yapılan inşaat ihalesinde STFA- Thyssen Konsorsiyumu birinci oldu. Ancak Karayolları, Belediye ve Kredi Kuruluşu arasındaki müzakerelerin zaman alması nedeniyle, kredinin normal akışının sağlanması Ocak 1988'i bulmuştur. Bu duruma ek olarak, STFA'nın köprü teklifinin kapsamında bulunmayan meydan projelerinde yapılan değişiklik ve ilaveler yapım süresini ve maliyetleri arttırmıştır. Nihayet 1992 yılında müfettiş tahkikati sonunda STFA'ya kur farkından dolayı yaklaşık 15 Milyon DM fazladan ödeme yapıldığı iddia edilmişti. Yargıtay yaptığı inceleme sonucunda ödemenin usulüne uygun olarak yapılmadığına dair karar almıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In 1980s, the renewal of the Galata Bridge had been put forth because of its costly repairements and safety due to its aging. As a result, in 1982 Istanbul Metropolitan Municipality signed a protocol with the Turkish General Directorate of State Highway, transferring its authority over the construction of the new bridge, along with the arrangements of Eminönü and Karaköy Squares, to the General Directorate of StateHighway. On July 17, 1985, several firms had tendered for the construction of the new bridge and STFA-Thyssen Consortium had been selected for the construction of the new Galata Bridge with its most suitable offer in terms of price and credit conditions made available. However, due to the changes in the project regarding the arrangement of Karaköy and Eminönü Squares and delays in credit payment, the openening day of the bridge had been postponed several times. Moreover, STFA had been accused of charging about 15 Million DM in excess of the contract price. As a result of a court decision, STFA became obliged to pay back the execess amount. m