The state of Turkey's construction sector during the AKP era
Türkiye inşaat sektörünün AKP dönemindeki durumu
- Tez No: 699235
- Danışmanlar: Prof. Dr. SADİYE MİNE EDER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset ve Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Bu araştırma, Türk inşaat sektörünün AKP iktidarı dönemindeki dikkat çeken performansına odaklanmakta ve neden özellikle bu sektörün AKP yönetimi tarafından desteklendiği ve önceliklendirildiği incelenmektedir. Bu çalışma, inşaat sektörünün AKP iktidarının devamı için hayati önemde olduğunu çünkü bu sektörün AKP'nin kazandıran koalisyonunu oluşturmaya ve bir arada tutmaya yardımcı olduğunu iddia etmektedir. Bu çalışmadaki hipotezler oluşturulurken, ahbap-çavuş kapitalizmi yaklaşımından ve arz-kaynaklı ekonomik teoriden faydalanıldı. Bunlardan ilki inşaat sektörünün AKP için önemini açıklarken, ikincisi inşaat merkezli yandaş ilişkilerinin nasıl devam ettirilebildiğini gösterdi. Bu bağlamda oluşturulan hipotezleri test etmek için kalitatif ve kantitatif araştırma metotları beraber kullanıldı. Birinci hipotezin testi için metot olarak süreç izleme yöntemi kullanılırken, ikinci hipotezin testi için çok değişkenli regresyon analizi yöntemi kullanıldı. Sonuçlar gösterdi ki, inşaat sektörü yandaş ilişkilerinin besleyicisi olarak AKP iktidarının devamı için oldukça önemlidir ve bu sebeple AKP tarafından öne çıkarılmıştır. Ayrıca, inşaata dayalı yandaş ilişkilerinin devamı için arz yönlü ekonomik tedbirler belirleyici olmuştur. Bu araştırma, Türkiye'deki siyaset ve iş dünyası ilişkilerine ve tek parti otoriter yönetimine dair neticeler barındırmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this research, I focus on the noteworthy performance of Turkey's construction sector during AKP era and examine why the construction sector per se has been promoted by the AKP government since 2002. In this study, I argue that construction sector has become crucial to the perpetuation of AKP rule because this sector helps AKP to build and keep its winning coalition constituted by AKP cronies. For this reason, AKP has continuously privileged the sector. To formulate my hypotheses about the role of construction sector under AKP rule, I benefit from crony capitalism framework and supply-side economics theory. While the former explains the importance of construction sector to AKP rule, the latter depicts how construction-driven cronyism is made persistent. To test my hypotheses, I employ a combination of qualitative and quantitative research methods. For the first hypothesis, I use process tracing method, and for the second hypothesis, I employ multivariate regression model. Results of these analyses show that during AKP era, construction sector has been privileged to build a winning coalition of AKP-cronies, and supply-side measures have been crucial to the persistence of construction-driven cronyism. This work has implications for state-business relations and single party authoritarianism in Turkey.