UNESCO Türkiye Millî Komisyonu tarihi ve somut olmayan kültürel miras çalışmaları
UNESCO Turkey National Commission on history and intangible cultural heritage studies
  1. Tez No: 428505
  2. Yazar: GÜLÇİN KARADENİZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ÖCAL OĞUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Bilimi (Folklor), Sanat Tarihi, Folklore, Art History
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Halk Bilimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Çalışmada UNESCO Türkiye Millî Komisyonu'nun 1960-2010 yılları arasında kurulmuş ihtisas komiteleri ve bu komitelere bağlı yapmış olduğu çalışmaların yıllar bazında değerlendirmesi yapılmıştır. Bunun dışında Somut Olmayan Kültürel Miras çalışmaları ise 2015 yılına kadar incelenmiştir. Ülkenin içinde bulunduğu ekonomik, sosyal, siyasi ve kültürel şartlar göz önünde bulundurularak UNESCO Türkiye Millî Komisyonu'nun hangi amaçlarla kurulduğu, 1960 yılından 2010 yılına kadar hangi komitelerin kurulduğu, kurulan bu komitelerin çalışmalarının neler olduğunu göstermesi bakımından konu önemli bulunmuştur. Tüm bu araştırmada elde edilen veriler, UNESCO Türkiye Millî Komisyonu'nda kurulan ihtisas komitelerinin çalışma raporlarının incelenmesi sonucu elde edilmiştir. Veri analizi, tarihsel analiz metodu uygulanarak oluşturulmuştur. Yapılan bu çalışmaların, yapılacak çalışmalara esin kaynağı olacağı düşünülmüştür. Bu çalışma sonucunda elde edilen veriler bu açıdan da değerlendirilmiştir
Özet (Çeviri)
In the study, UNESCO Turkey National Commission Commitees, founded between the years of 1960-2010 and the study activities connected with these committees have been classified according to years. In addition, the Intangible Cultural Heritage to the 2015 study were examined. Considering economical, social, political and cultural conditions of the country, the study is significant as it indicates for what purpose UNESCO Turkey National Commission was founded between the years of 1960-2010 what kind of activities these committees carried out. All the data found in the research has been elicited as a result of examining the study reports of UNESCO Turkey National Commission Specialised Committees. Data analysis has been performed via historical analysis method. It is believed that all these studies will have an effect on the future studies. It is inferred that all the data found in the study, data obtained as a result is evaluated in this respect