Sosyal politika bağlamında kooperatifçilik hareketleri: Tekirdağ Yağlı Tohumlar Tarım Satış Kooperatifi örneği
Cooperative movements in the context of social policy: the case of Tekirdağ Oil Seeds Agricultural Sales Cooperative
  1. Tez No: 428504
  2. Yazar: YALÇIN AKYEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EYÜP BEDİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, İşletme, Labour Economics and Industrial Relations, Business Administration
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
Sanayileşme süreciyle beraber ortaya çıkan ve dar anlamıyla işçi-işveren çatışmalarını giderme amacı taşıyan sosyal politika, zamanla toplumun tüm kesimini kapsayan politikalar bütünü haline gelmiştir. Küreselleşme sürecinin bir sonucu olarak devlet anlayışı, mümkün olduğunca daraltılmış ve sosyal politika uygulamalarında sivil toplum kuruluşları etkin konuma gelmiştir. Bu doğrultuda kooperatifler, kendi kendine yardım anlayışının bir örneği olarak etkin sosyal politika araçlarından biri olarak değerlendirilmektedir. Bu çalışmanın amacı, 21. yüzyılda yaşanan her türlü değişim ve dönüşümün yarattığı etkilerin olumsuz yanlarını giderme, olumlu yanlarını ise ortaya koyma ve tanıtma fonksiyonu bulunan kooperatifçilik hareketi ve onun ortaklarına olan etkilerini ortaya koymaktır. Çalışmada, Türkiye'deki en etkin kooperatiflerin başında gelen tarım satış kooperatifleri ele alınmıştır. Bu bağlamda Tekirdağ Yağlı Tohumlar Tarım Satış Kooperatifi ve onun ortaklarına yönelik mesleki, ekonomik, psikolojik, hukuki ve sosyal her türlü etkisi incelenmiştir. Ortakların, kooperatiften duydukları memnuniyet düzeylerine göre çeşitli çapraz tablolar oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
Social policy, which emerged with the industrialization process and in the narrow sense with the aim of resolving employer-employee conflict has become a whole covers all sectors of society. As a result of globalization, understanding of the state is constricted and civil society organizations have become active position in social policy practices. In this respect, cooperatives are considered one of the most influential social policy instruments as an example of self-help approach. The purpose of this study is to determine the cooperative movement which solves negative side effects and make any changes that the transformation of the last century, and introduce the positive aspects put forward with function, and the effects on its partners. In this study, agricultural sales cooperatives which is one of the most active cooperatives in Turkey are discussed. In this context, Tekirdag Oil Seeds Agricultural Sales Cooperatives and all kinds of effects for its partners were studied as professional, economic, psychological, legal and social. According to the level of satisfaction partners need from the cooperative, various cross tables have been created.