Rhodosporıdıum toruloıdes Y27012 ile tek hücre yağı üretiminde farklı ortam koşullarının etkisi
Effect of different culture conditions on production of single cell oil with rhodosporidium toruloides Y27012
- Tez No: 428521
- Danışmanlar: PROF. DR. NECLA ARAN, YRD. DOÇ. DR. NEŞE ŞAHİN YEŞİLÇUBUK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Bu çalışmada bir oleosus maya türü olan Rhodosporidium toruloides Y27012'den tek hücre yağı üretiminde (THY) farklı karbon ve azot kaynaklarının yağ verimi ve biyokütle üzerine etkisi incelenmiştir. THY üretiminde karbon kaynağı olarak glukoz (kontrol), şeker pancarı melası, malt ekstraktı ve azot kaynağı olarak amonyum klorür (kontrol), pepton, maya ekstraktı kullanılmıştır. Karbon kaynağı olarak şeker pancarı melası, azot kaynağı olarak da pepton kullanıldığında, yağ verimininde en iyi sonuç elde edilmiştir. THY üretimini arttırmak için kültür ortamına %1 oranında keten tohumu, susam, kanola, alabalık ve hodan yağı ilave edildi. Keten tohumu yağı içeren kültür ortamında gelişen kültürlerde yağ verimi 3,23'ten 7,39 g/l'ye yükselmiştir. Maya alabalık yağında geliştiğinde daha yüksek oranda eikosapentanoik ve dokozahegzanoik asit sentezlemektedir. Bu sonuçlara bağlı olarak R.toruloides Y27012 kültür ortamına farklı yağlar ilave edilerek farklı bileşim ve miktarlarda yağ sentezinde kullanılabileceği gözlenmiştir. Yağ verimini arttırmak adına kloroform/metanol karışımı (2:1) ile yapılan solvent ekstraksiyonunun yanı sıra ultrason uygulaması yapılmıştır. Ekstraksiyon süresi içerisinde uygulanan ultrasonun yağ verimini artırdığı gözlenmiştir. Toplam lipit kloroform/metanol (2:1) ekstraksiyonu ile belirlenmiştir. Metillendirilen yağ asitleri ThermoQuest Trace GC 2000 ( İtalya) cihazı kullanılarak J&W Scientifics DB-Wax kapiler kolon ile analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, an oleaginous yeast strain, Rhodosporidium toruloides Y27012 was used for the production of single cell oil (SCO) using a cultivation medium containing glucose (control), beet molasses, malt extract as carbon source and NH4Cl (control), yeast extract, pepton as nitrogen sources. The results showed that optimum lipid yield for carbon and nitrogen sources were 3,26 g/L with beet molasses and 3,34 g/L with peptone, respectively.To achieve a higher SCO yield, different oils like linseed, sesame, canola, trout and borage oil were added to the lipid production medium, resulting in an increase of SCO from 3,23 to 7,39 g/L with linseed oil. High concentrations of EPA and DHA were obtained in culture containing trout oil. Gas chromatographic analysis of the synthesized microbial lipids revealed that the most important fatty acids, such as oleic acid, linoleic acid, ALA, EPA, DHA, can be produced by adding oils. Lipid extraction process from yeast biomass and its efficiency represent an important key step in the process of SCO production. So it is essential to find an efficient extraction method to increase the lipid yield. In this work, ultrasound-assisted extraction method was used to investigate its effects on the yield of lipid from R.toruloides Ultrasonication dramatically enhanced the extraction of lipid. The cellular total lipid was obtained by extraction with chloroform?methanol (2:1, v/v). The fatty acid compositions of the total lipid samples were analyzed as their methyl esters by ThermoQuest Trace GC 2000 gas chromatography using a published procedure.