Evaluation and optimization of microbial oil production using synthetic sugars
Sentetik şeker kullanarak üretilen mikrobiyal yağın değerlendirilmesi ve optimizasyonu
  1. Tez No: 612674
  2. Yazar: NERMİN GÜREL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DENİZ ÇEKMECELİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Yağ üreten mikroorganizmalar sürdürülebilir yağ elde etme çözümlerinden biri olabilen mikrobiyal yağı üretirler. Bu çalışmada Lipomyces starkeyi DSM70295 ve Rhodosporidium Toruloides DSM4444 mayaları mikrobiyal yağ üretimi için seçilmiştir. Glikoz, galaktoz, fruktoz, ksiloz ve 1:1 oranında glikoz ve şeker kombinasyonları içeren fermantasyon ortamı hazırlanır. Azot, maya gelişimi ve lipit birikimi için önemli bir kriterdir. Azotun maya gelişimi ve yağ üretimine olan etkilerini test etmek için C/N oranı 50 ve 110'a ayarlandı. Her iki maya çeşidi C/N oranı 50 ve 110 olan fermantasyon ortamlarında geliştirildi. Rhodosporidium toruloides ve Lipomyces starkeyi mayalarının C/N oranı 50 olan ortamda daha verimli geliştiği ancak lipit kapasitesinin C/N oranı 110 olan ortamda daha yüksek olduğu anlaşıldı. Ayrıca biyokütle, indirgen şeker analizi ve lipit kapasitesi analizleri mikrobiyal yağ üretiminde Rhodosporidium toruloides'in Lipomyces starkeyi'den daha verimli olduğunu gösterdi. Mikrobiyal yağ üretimine uygun koşulların belirlenmesi için Rhodosporidium toruloides farklı C/N oranı ve pH değeri olan fermantasyon ortamlarında geliştirildi. Mikrobiyal yağ üretiminde uygun koşulları görmek için yanıt yüzey yöntemi optimizasyonu yapıldı. Optimum koşullar C/N oranı 125 ve pH değeri 5.0 olarak bulundu. Rhodosporidium toruloides mayasının lipit kapasitesi uygun koşullarda 60.6±0.4 olarak bulundu. Hesaplanan varyasyon katsayısı (R2= 97.0) ve önemsiz uyum eksikliği (p=0.23>0.05) modelin deneysel verilere uyumunu doğruladı. Sonuç olarak bu çalışma Rhodosporidium toruloides'in mikrobiyal yağ üretim prosesinde kullanılan verimli bir maya çeşidi olduğunu göstermiştir ve Rhodosporidium toruloides en yüksek % lipid verimine glucose:galactose (1:1) içeren fermantasyon ortamında ulaşmıştır. İleriki çalışmalarda, gıda atıklarından peynir altı suyu fermantasyon ortamında kullanılabilir. Örneğin, peynir altı suyu glikoz ve galaktoz içerdiğinden fermantasyon ortamı olarak ilerleyen çalışmalarda kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
Oleaginous microorganisms produce microbial oil that can be a solution to sustainable oil production. Lipomyces starkeyi DSM70295 and Rhodosporidium toruloides DSM4444 yeasts were chosen to produce microbial oil in this study. Synthetic sugars, glucose, galactose,xylose, fructose and 1:1(w/w) combinations of sugars with glucose were used in fermentation medium. Nitrogen is an important criterion for yeast growth and lipid accumulation. To test effects of nitrogen on yeast growth and lipid production, C/N ratio of fermentation medium was at 50 and 110. It was observed that both yeasts were grown more efficiently at 50 C/N ratio whereas lipid contents of yeasts were higher at C/N=110. Biomass, reducing sugar and lipid content analysis proved Rhodosporidium toruloides to be more efficient than Lipomyces starkeyi in oil production. To determine optimum conditions, Rhodosporidium toruloides was grown in media with different C/N ratio and pH. The results of response surface method(RSM) gave the highest microbial lipid yield at C/N ratio of 125 and pH 5.0. Lipid content of R.toruloides was measured as 60.6%. The coefficient of determination (R2= 97.0), insignificant lack of fit (p=0.23>0.05) showed that model fitted well to experimental data. The results confirmed that R.toruloides was more efficient microbial oil producer than L.starkeyi under tested conditions with the highest lipid yield in glucose:galactose containing medium. In future study, food wastes such as wheycan be used as fermentation medium to reduce costs.