Kur'ân'da rics kavramı
The concept of rijs in qur'an
  1. Tez No: 428531
  2. Yazar: BAHAR CANSET DÜNDAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HİDAYET AYDAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Sözlüklerde pis, pislik, kötü iş, işkence, ceza, şüphe, gibi anlamlara gelen rics, Kur'ân-ı Kerîm'de şirk, günah, öfke, azap, azaba götüren iş, kumar, alkollü içki, putlara tapmak, fal, ölü eti/leş, akmış kan ve domuz eti anlamlarında kullanılmıştır. Münafıkların, putların, kalplerinde hastalık olanların ve kâfirlerin“rics”olduğu bildirilmiştir. Kalbi örten günahların oluşturduğu kirlere de“rics”denmiştir. Kur'ân-ı Kerîm'de aşağılanmayı hak etmiş kişiler ve tiksinti uyandıran durumlar da“rics”olarak nitelenmiştir. Bu çalışmada“rics”kavramı; kullanım şekilleri, anlamları, nüzul sebebi ve ayetlerin muhatapları bakımından incelenmiştir. Kavramı tasnif etmeye en uygun şeklin, kavramın maddî ve manevî anlamlarda kullanımı olmasından dolayı çalışmanın ikinci ve üçüncü bölümlerinin başlıkları“Rics Kavramının Maddî Pisliklerle İlişkisi”ve“Rics Kavramının Manevî Pisliklerle İlişkisi”olarak belirlenmiş ve konu bu şekilde işlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The concept of rijs literary means dirtiness, abomination, nasty occupation, torture, punishment and doubt and terminologically means in the Qur'an as polytheism, sin, wrath, punishment, an act that cause punishment, gambling, intoxicants, idolatry, fortune games, dead meat/carrion, blood and pork etc. The Qur'an says that hypocrites, idols, one in whose heart is a disease and those who reject Faith are rijs. Sins that cover heart, those who deserve to be insulted and abominable cases have also described as rijs. In this thesis, the concept of rijs has been studied in respect to the formal conceptual usage, meanings, conditions-reasons, and the addressee. Because the most convenient form to classification for the concept, the second and the third chapter have been entitled as“the connection between the concept of rijs and physical obnoxiousness”and“the connection between the concept of rijs and spiritual abomination”and the theme has been represented in this outline.