Gaziantep ve çevresinde kültür turizmi
Culture tourism in Gazi̇antep and its immediate environment
  1. Tez No: 428556
  2. Yazar: SİBEL YÜCETAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MERAL SUNA DOĞANER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Coğrafya, Turizm, Geography, Tourism
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 150
Özet
“Gaziantep ve Çevresinde Kültür Turizmi”adlı bu çalışma, Gaziantep ilindeki kültür turizminin temelini oluşturan tarihi ve kültürel çekicilikleri ve bu çekiciliklerin günümüzün değişen turizm anlayışıyla turistlere sunum olanaklarını kapsamaktadır. Dolayısıyla, alternatif turizm çeşidinin bir türü olan kültür turizmi, kültürel kaynaklar üzerine yapılan bir turizm çeşidi olup, ana motivasyonunu yeni yerler görme ve tanıma, yeni şeyler öğrenme ve en önemlisi de kültürel etkinliklere katılma amacıyla yeni deneyimler kazanma ihtiyacı oluşturmaktadır. Bu çalışmada Güneydoğu Anadolu bölgesinde yer alan Gaziantep ilindeki mevcut tarihi ve kültürel çekicilikler üzerinde durulmuştur. Bu kapsamda, Gaziantep ilinde varlığını günümüze kadar sürdüren ve kültürel turizme kaynak oluşturan Hitit, Med, Asur, Pers, İskender, Selefkoslar, Roma, Bizans, İslam-Arap ve İslam-Türk kültürüne ait kültürel ve tarihi miras çekicilikleri anlatılmaktadır. Bu bağlamda çekicilikler tarihsel, prehistorik, arkeolojik, askeri ve dini olmak üzere 5 ayrı ana konu başlığı altında toplanmıştır. Daha sonra araştırma alanının turizm kapasitesi üzerinde durulmuş ve çalışmanın son aşamasında kültür turizminin gelişimi ve planlanmasında genel önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study named“Culture Tourism in Gaziantep and its immediate environment”, contains historical and cultural attractions that create the basis of culture tourism in Gaziantep and the presentation possibilities to the tourist with respect to gradually developing understanding of tourism. Therefore, as an alternative tourism type, culture tourism, is a kind of tourism experienced on cultural resources, and its main motivation is to see and know new places, to learn new things and the most important is that, it creates a need for gaining new experiences to participate in cultural facilities. In this study, available cultural and historical attractions in Gaziantep province in South-Eastern Anatolia region are emphasised. In this respect, historical and cultural heritage attractions, in Gaziantep province, which still continue to exist and belong to Hittite, Med, Assyria, Persian, Iskender, Seleskos, Roman, Byzantine, Islamic-Arabic and Islamic-Turkish culture are explained. Moreover, attractions are categorized under 5 different main subject areas such as historically, prehistorically, archeologically, military and religion. Later, the tourism capacity of the examination area is emphasised and in the last part of the study general suggestions on the improvement and organization of cultural tourism are given.