Eşler arasındaki nafaka yükümlülüğü
Statutory duties to furnish maintenance between spouses
  1. Tez No: 428557
  2. Yazar: BURÇAK ÇİTAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BİLGEHAN ÇETİNER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Tezimizin konusu, eşlerin birbirlerine karşı sorumlu olabilecekleri nafaka türleri olan tedbir ve yoksulluk nafakasıdır. Tedbir nafakası, evlilik birliğinden doğan yükümlülüklerin yerine getirilmemesi, haklı bir sebebe istinaden birlikte yaşamaya ara verilmesi, mutlak veya nispi butlan ya da boşanma ve ayrılık davalarının açılması halinde, hâkim tarafından eşlerin barınmasına ve geçimine, eşlerin mallarının yönetimine ve çocukların bakımı ve korunmasına ilişkin alınan önlemler kapsamında, bir eşin diğerine ödemesi gereken nafaka türüdür. Yoksulluk nafakası ise,“boşanma yüzünden yoksulluğa düşecek olan ve kusuru daha ağır olmayan tarafa geçimi için diğer eş tarafından mali gücü ile orantılı ve süresiz olarak ödenen nafakadır”. Bu tez çalışmamızda tedbir ve yoksulluk nafakası kavramları ve özellikleri ile bu nafaka türlerine hükmedilecek durum ve şartlar detaylıca anlatılmıştır. Ayrıca her iki nafaka türünün arttırılması, azaltılması ve sona ermesi halleri doktrin görüşleri ve yargı kararları ışığında açıklanmış, nafaka borcunun ödenmemesi halinde hukuki ve cezai yaptırımlar, nafakaya ilişkin usul hükümleri ve nihayet, nafakanın milletlerarası özel hukuk yönü ele alınmıştır. Eşler arasındaki nafaka yükümlülüğü dışında kalan yardım nafakasına, iştirak nafakasına ve Türk Medeni Kanununun 304. Maddesinde düzenlenen Ananın Mali Hakları başlıklı maddi yardım türüne ise konumuzun dışına çıkmamak amacıyla değinilmemiştir.
Özet (Çeviri)
Subject area of the thesis is permanent and temporary alimony which spouses are responsible towards each other. Temporary alimony is a type of alimony to be paid to the spouse in case of non-fulfilment of obligations arising from the marriage, the suspension of joint-household on basis of good cause, bringing an action for absolute or relative annulment of the marriage, issuance of directions by the judge on the use of home and household effects, administration of the common property and care and protection of the child. On the other hand, permanent alimony is a type of alimony which is required to be paid indefinitely and in proportion to the financial strength of the obligated spouse to the other spouse whose defects are not heavier and who would fall into poverty after divorce. The concepts and characteristics of the alimonies, situations and conditions required for these types of alimonies are explained in detail within the scope of the thesis. In addition, the conditions of increment, reduction and termination of both types of the alimonies, procedural provisions of the alimonies and finally private international law aspects of the alimonies are discussed in the light of the doctrine and judicial decisions. The support alimony, the child maintenance and the financial aid held in the Turkish Civil Code Article 304 with the title of Mothers' Fiscal Rights which are the subjects beside the point of the statutory duties to furnish maintenance between spouses are not mentioned in order to avoid straying from the scope of the thesis.