I.Dünya Savaşı sürecinde Basra Körfezi'nde Osmanlı-İngiliz nüfûz mücadelesi
Ottoman-English struggle for influence in the Basra Gulf during the First World War
- Tez No: 428560
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ ARSLAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Tarih, Uluslararası İlişkiler, History, International Relations
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 402
Özet
Büyük devletlerin her dönem ilgi odağı olmuş olan Basra Körfezi, tarihi süreç içerisinde yoğun bir mücadelenin merkezi haline gelmiştir. Özellikle batıda deniz aşırı sömürgecilik faaliyetlerinin artması, Basra Körfezi ve civarının önemini daha da artırmıştır. Bu çalışmanın amacı 19.yy'da devletler arasında yaşanan yoğun mücadelenin 20.yy'da acımasız bir savaşa dönüşmesi sürecinde, İngiltere'nin izlemiş olduğu politika ve Osmanlı Devleti'nin bu politikaya göstermiş olduğu tepkiyi incelemektir. İngiltere 19.yy'da izlemiş olduğu politika neticesinde bölgedeki aşiretlerle uzun süreli sözleşmeler yaparak kalıcı kazanımlar elde etmiştir. Bu sözleşmeler neticesinde Basra Körfezi'ndeki rekabet farklı bir boyuta taşınmıştır. Osmanlı Devleti, İngiltere'nin politikasına karşı koymaya çalışırken Almanya'da bölgede var olabilmek için farklı argümanlar ile mücadeleye dâhil olmuştur. Birinci Dünya Savaşı'na kadar devletler arasında yoğun bir mücadele sergilenmiş ve savaşın hemen başında aşiretlerde safını belli etmiştir. Birinci Dünya Savaşı'nda Osmanlı Devleti, İngiltere'ye karşı bölgede etkin bir şekilde mücadele ederek önemli başarılar elde etmiştir. Bu başarıların başında hiç şüphesiz Kutü'l Amare zaferi gelmektedir. Bununla birlikte İran'daki siyasi mücadelede Osmanlı Devleti'nin izlemiş olduğu politika bölgedeki diğer bir başarı olarak gösterilebilir. Bu başarılara rağmen bölgenin kaybedilmesindeki en önemli sebepler büyük aşiretlerin İngilizlerle birlikte hareket etmesi ve Osmanlı Devleti'nin pek çok cephede savaşması nedeniyle bölgeye askeri takviyenin yapılamaması olmuştur.
Özet (Çeviri)
The Basra Gulf, which has been always the center of focus of big states, has become the center of an intensive struggle within the historical process. Especially in the West, overseas colonialism increased the importance of the Basra Gulf and its surrounding area even more. The objective of this study is to examine the policy followed by England in the process, during which that the intensive struggle between the states in the 19th century turned into a great war in the 20th century, and the reaction showed by the Ottoman State to this policy. As a result of the policy followed by England in the 19th century, it obtained permanent gains by making long-term agreements with the tribes in the region. As a result of these agreements, the competition in the Basra Gulf was taken to a different dimension. As the Ottoman State tried to resist the policy of England, Germany got involved in the conflict with different arguments in order to exist in the region. An intensive struggle was observed between the states until World War 1, and the tribes showed their side right at the beginning of the war. During World War 1, the Ottoman State gained important success in the region with effectively campaign against England in the region. Without any doubt, Kutü'l Amare victory is the most important among this success. In addition to this, another success can be seen from the policy followed by the Ottoman State in the region in the form of political campaign against Iran. Despite this success, the most significant reasons for losing the area was the movemnets of the big tribes along with the Britans and military supply could not be provided to the region as the Ottoman State fought on many fronts.