Gözlenemeyen sınıf analizi ile bir hızlı moda markasında müşteri segmentasyonu
By using latent class anaylsis, customer segmentation on fast fashion brand
  1. Tez No: 428561
  2. Yazar: MERVE DOĞRUEL ANUŞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇİĞDEM ARICIGİL ÇİLAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 196
Özet
Rekabet ortamı içerisinde işletmelerin en önemli stratejilerinden birisi, müşterilerinin ihtiyaç ve istekleri doğrultusunda ürünler/hizmetler sunmak ve müşterilerin sunulan bu ürünler/hizmetlerden memnun olmasını sağlamaktır. Bunu başarabilmenin en doğru yolu ise, işletmelerin müşterilerini çok iyi tanımlamasıdır. Bu çalışma ile İleri Kategorik Veri Analiz Yöntemlerinden birisi olan Gözlenemeyen Sınıf Analizi uygulanarak bir hızlı moda markasının müşterilerini segmente etmek ve segmentlere göre pazarlama stratejileri geliştirmek hedeflenmiştir. Bu amaçla hızlı moda markası tercihini etkileyen müşteri, pazar, müşteri ve pazar etkili değişkenler belirlenmiş, markanın müşterilerini en uygun segmente eden Gözlenemeyen Sınıf Modeli tahmin edilmiş ve segmentlere uygun pazarlama stratejileri önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
One of the most important strategies of the business in a competitive environment is to provide products/services according to the needs and requests of its customers and to ensure that they are satisfied with the products/services offered. The best way to accomplish this is a very good definition of customers by business. By using Latent Class Analysis that is one of Advanced Categorical Data Analysis methods, this study has aimed to segment customers of the fast fashion brand and develop marketing strategies based on the segments. In this study, Latent Class Analysis has been applied by using the latent variable defined as the customer preference of the fast fashion brand with the observed customer dominated variables, the observed market dominated variables and the observed market&customer interaction variables. Therefore, the data has been collected by the customer survey applied to customers of the brand. The optimal Latent Class Model has been obtained with the results of both the information criteria of the model and variable tests. Latent structures were revealed in the research model. Hence, the appropriate marketing strategies have been proposed to Latent Class of customer preference.