Ulusal kimlik ve dış politika: Dayton sonrası Bosna Hersek' te ulusal kimlik tartışmaları ve dış politika
Nati̇onal identi̇ty and forei̇gn poli̇cy: the post- Dayton Bosnia- Herzegovina 's national identity debate and foreign policy
  1. Tez No: 428569
  2. Yazar: AZEMINA CORIC
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN GÜNEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
Bu çalışma, Bosna Hersek devletinin ulusal kimliğinin ülke dış politikasını ne şekilde etkilediğini kapsamaktadır. İlk olarak, sübjektif bir tanım olarak bilinen kimlik faktörünün bir devletin dış politikasını ne derece etkileyebileceği anlatılmıştır. Bosna Hersek, bu tip soruların cevabının bulunmasına yönelik iyi bir örnek oluşturmuştur. Ulusal kimliğin neden olduğu içişlerindeki anlaşmazlığın ülkenin dış politikasını oluşturmasında son derece güçlük yarattığı gözlemlenmiştir. Tez çalışması kapsamında, kimlik faktörünün etkisini daha iyi anlamak için hem Bosna Hersek'teki siyasi parti temsilcilerinin hem de ülkedeki araştırmacı ve entelektüel kişilerin bakış açıları anlatılmıştır. Yapılan araştırmalar neticesinde, Bosna Hersek'teki ulusal kimlik farklılığının yani sıra ilgili farklı toplumların fikir birliği sağlayacağı çok sayıda konunun mevcut olduğu ifade edilmiştir. Ancak, günümüz politikasında benzer özelliklerden çok farklılıkların vurgulanması, bu fikir birliğinin sağlanmasında ülkenin uzun bir zaman dilimine ihtiyaç duyduğunu göstermiştir
Özet (Çeviri)
This study aims to show in which way the Bosnian and Herzegovinian national identity affects it‟s country‟s foreign policy. First, it explores how a subjective element such as identity can influence the states foreign policy. Bosnia and Herzegovina has shown to be a great example for finding the answers to such questions. The country‟s inner discord over the national identity has caused great difficulties in the creation of foreign policy. In this thesis, in order to understand better the effect of indentity, we report the perspectives of researchers and intellectuals and the perspectives of the main political parties over this issue. At the end of this survey, we can say that despite the identity differences in Bosna and Herzegovina there are several issues over which it is possible to see a consesus. However, in today‟s politics much of the emphasis goes to the differencies instead of the similarities which shows that the country needs a long period of time in achieving a consensus.