İran İslam Cumhuriyetinin dış siyaseti: Irak'ta İran etkisi
Islamic Republic of Iran's foreign policy: Iranian influence in Iraq
  1. Tez No: 428568
  2. Yazar: MUHAMMET ALİ ZURNACI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SAADET GÜLDEN AYMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 207
Özet
2003 yılı ABD işgali sonrası Irak bir güç mücadelesi sahasına dönüşmüştür. Bu çalışma İran İslam Cumhuriyeti'nin 2003 ABD işgali sonrası Irak'taki etkisini resmetmeyi hedeflemektedir. İran'ın askeri/direniş, siyasi, ekonomik ve ideolojik etki alanları kurma çabasını, gücünü ve gücünün sınırlarını ortaya koymaya çalışmaktadır. Bu çalışma aynı zamanda bölgesel güç olma arzusu taşıyan orta ölçekli bir gücün ne gibi politikalar geliştirebileceğine dair bir örnek sunacaktır. Sonuçta çalışma Irak'ta İran etkisinin İran'ın gücüyle, mücadele ettiği küresel güç ABD ile ve Irak'ın istikrarsızlığıyla yakından ilgili olduğunu gösterecektir.
Özet (Çeviri)
The 2003 invasion of Iraq rendered the country an area of power struggle. Thesis targets to delineate Iranian influence in Iraq after the American invasion. In doing so, thesis will display Iran's efforts, its power and limits of its power in creating and in enlarging its ideological, economic, political spheres of influence; its role in the spheres of resistance in Iraq. Furthermore, thesis will come with an example of a middle power state in desire of becoming a regional power and will show what sort of policies could be projected by the examplified country. In the end thesis will demonstrate that Iranian influence in Iraq is closely related with its power, its strugles with global power USA and with instability of Iraq.