Kredi kartı uygulamasında banka ile üye işyeri arasındaki ilişkinin fıkhî durumu
The fiqh status of reali̇ton between the bank and i̇ts customer on credi̇t card appli̇cati̇on
  1. Tez No: 428576
  2. Yazar: SERACETTİN YILDIZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERVET BAYINDIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Din, Hukuk, Banking, Religion, Law
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
Kredi kartı uygulaması son yüzyılda ortaya çıkmış ve konunun fıkhî durumuyla alakalı birçok farklı görüş ileri sürülmüştür. Bu çalışma, kredi kartı sisteminde yer alan taraflardan biri olan banka ile üye işyeri arasındaki ilişkinin fıkhî durumunu incelemektedir. Önce kredi kartının tanımı, tarihçesi ve çeşitleri zikredilmiş, ardından üye işyeri sözleşmesinin genel bir tasviri yapılmıştır. Üye işyeri sözleşmesinin hukuki niteliğiyle ilgili modern hukukçuların ve fukahanın görüşleri zikredildikten sonra bunlar değerlendirilmiş ve delilleri tetkik edilmiştir. Ayrıca sözleşmeden doğan karşılıklı hak ve sorumluluklar da fıkhî açıdan değerlendirmeye tabi tutulmuştur. Sonuç olarak, üye işyeri sözleşmesinin birkaç akitten mürekkep yeni bir akit türü olduğu tespit edilmiş ve bunun, klasik akit türlerinden birinin kapsamına girdiğiyle alakalı görüşler isabetli bulunmamıştır. Ayrıca sözleşme maddelerinden dinin temel ilkelerine aykırı olanlar tespit edilmiş ve sözleşmeden doğan hak ve sorumluluklar da bu açıdan incelenmiştir. Genel itibariyle, içerisinde faiz maddesi barındırmayan sözleşmelerin fıkhî açıdan ciddi sakıncalar taşımadığı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The credit card applications in banking system have emerged in the last century and the subject relevant to the fiqh status has arisen many different opinions. In this study, the fiqh status of credit card application realiton between the bank and its customer, has been examined. First, the definition of credit card, its history and varieties have been mentioned and followed by a general description of the merchant agreement. After the opinions of modern lawyers' and Islamic law experts' have been mentioned in terms of its legal nature, these opinions have been evaluated and examined by evidences. Mutual rights and obligations arising from the agreement have also been subjected to assessment in fiqh status. As a result, the merchant contract has been identified as a new type of contract combining of a few acts and views was found inaccurate that such contracts are classic acts. In addition, the contract clauses have been identified that are contrary to the basic principles of religion and contractual rights and obligations were also examined in this respect. Overall, it was concluded that interest-free agreements are not considered risky in terms of fiqh status.