Doğsan and its business strategy
Doğsan A.Ş.'nin stratejisi
- Tez No: 42858
 - Danışmanlar: PROF.DR. RAYMOND E. MİLES
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: İşletme, Business Administration
 - Yıl: 1995
 - Dil: İngilizce
 - Üniversite: Koç Üniversitesi
 - Enstitü: İşletme Enstitüsü
 - Sayfa Sayısı: 44
Özet
oz Bu çalışmanın amacı steril cerrahi ameliyat ipliği dalında faaliyet gösteren üretici bir şirket için stretejiler geliştirmeye çalışmaktır. Anlatılan şirket 25 yıllık, ulusal bir aile şirketi olup üretim ve pazarlama dalında çalışmaktadır. Türkiye'deki cerrahi malzeme pazarı, ithalata açık olmasından dolayı, çok rekabetçi bir pazardır. İlk yıllarında pazara iyi bir giriş yapan şirket bugün özellikle de ekonominin küreselleşmesi ile ciddi tehditlerle karşı karşıyadır. Bu çalışmada ameliyat ipliği pazarı, hastahane malzemesi pazarının bir parçası olarak ve özellikle Türkiye pazarı göz önünde tutularak incelenmistir. Şirketin operasyonu da kısaca anlatılarak okuyucu bilgilendirilmiş, rakiplerin pazardaki durumu, stratejileri, yapılan ve kuvvetli ve zayıf yanlan incelenmiştir. Yapılan bu endüstri analizi ışığında, şirketin geleneksel politikaları tekrar gözden geçirilmiş, yeni olanaklar aranmıştır. Çalışmanın sonunda gelecekte şirketin başardı olması için gerekli görünen yapısal, stratejik ve insan kaynaklan yönetimi değişiklikleri tavsiye edilmiştir. iv
Özet (Çeviri)
ABSTRACT An attempt is made to find and formulate competitive strategies for a sterile surgical suture manufacturing company. The company described is a 25 year old, family-owned, local manufacturer and marketing company in Turkey. The suture market in Turkey, being open to multinational companies, is a very competitive. After a successful entrance to the markets, the company, today, faces serious challenges due to the globalization of the economies. The study analyses the suture industry as part of the disposable hospital supply industry with special emphasis on the turirish market The business system is also included to familiarize the reader with the operation. The competitors are analyzed and their structures and strategies are considered to reveal their strengths and weaknesses. The strategy of the company is reviewed and new options for the future are considered. The changes in the structure, strategy and human resources management are recommended to reposition the company. m