Relocation of the leather sector in Kızılçeşme and its implications
Kızılçeşme'deki deri sektörünün taşınması ve etkileri
- Tez No: 42859
- Danışmanlar: PROF.DR. İLTER TURAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Deri ve Kürk Teknolojisi, İşletme, Leather and Fur Technology, Business Administration
- Yıl: 1995
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Koç Üniversitesi
- Enstitü: İşletme Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Öz Kazlıçeşme tarihi çok eskiye dayanır. Deri sektörünün sorun yaratmaya başlaması da Osmanlı imparatorluğu zamanına dayanmaktadır. Zamanla dericiler, doğal kaynakları, taşımacılık ve yerinin çok elverişli olması gibi çeşitli sebeplerden dolayı buraya iyice alışmışlardır. Fakat bunun çevreye çok büyük bir maliyeti vardır. Çevre kirliliği sağlığı tehtit eder duruma gelince Belediye bu sektörü çok daha modern bir yer olan Tuzla'ya taşımaya karar vermiştir. Fakat dericiler buna bencil bir yaklaşımla karşı çıkmışlardır. Bu durum taraflar arasındaki anlaşmazlığın kaynağım oluşturmaktadır. Bu araştırma, daha çok taraflar arasında geçen olaylar zincirini ve sonuçta elde edilenleri içermektedir. IV
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The history of Kazliçeşme is very old and this troublesome settlement of the leather sector in this area takes place in the era of the Ottoman Empire. From then on, the tanners stick to the place because of its natural sources, convenient location and transportation facilities. However their presence is very costly to the environment. When the pollution starts to threaten the health of the environment, the municipality decides to relocate the sector in Tuzla which is a much more modern place then Kazliçeşme; but the tanners reject to move there for various selfish reasons. This is the conflict between the two parties and the source of their disagreement. This research mainly deals with the sequence of events between the parties involved and their achievements. Ill