Birinci Dünya Savaşı'nda Kafkas Cephesi sol kanat muharebeleri (1914-1915)
The left flank battles of the Caucaus Front-Line During the First World War (1914-1915)
  1. Tez No: 428582
  2. Yazar: MEHMET BİLGİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MAHİR AYDIN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yakınçağ Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 607
Özet
I. Dünya Savaşı'nda Kafkas Cephesi'ndeki Osmanlı-Rus sınırı III. Ordu tarafından korunmaktaydı. Kafkas Cephesi'nin sol kanadı olan Artvin ilimize bağlı Yusufeli-Hopa arasındaki bölüm ise Hudut Taburları, Seyyar Jandarmalar ve Teşkilât-ı Mahsusa gönüllülerinin oluşturduğu gruplar tarafından koruma altındaydı. Teşkilât-ı Mahsusa, Seferberliğin ilanından hemen sonra kurulmuştu. Kafkas Cephesi'ndeki örgütlenmesi, Trabzon, Erzurum ve İran (Van) misyonlarından oluşuyordu. Sınırdan Rus tarafına casuslar göndermek, sabotajlar yapmak ve Kafkasya ahalisini Rus idaresine karşı ayaklandırmak gibi gayrı nizami savaş çalışmaları yapmakla görevlendirilmişti. Kuvvetleri tamamen gönüllülerden oluşuyordu. 29 Ekim 1914'de Osmanlı donanması Rus limanlarını bombardıman edince, Rus Ordusu, 1 Kasım'da Doğu Anadolu hududunu geçerek ilerlemeye başladı. Ancak Rusların ilerleyişi III. Ordu tarafından Köprüköy ve Azap savaşlarıyla durduruldu. Sol kanattaki Teşkilât-ı Mahsusa gönüllüleri de 13 Kasım'da sahil kısmında Rus hududunu geçerek Murgul, Borçka ve Kemalpaşa'yı aldı. Yusufeli kısmından hareketle Artvin, Ardanuç ve Şavşat'a girdi. İstanbul'dan gönderilen Stange Bey kumandasındaki 8. Alay ve Yakup Cemil kumandasındaki gönüllü grubu Ardahan'ı aldı fakat elinde tutamadı. Takviye alan Ruslar ise sahil kısmında Borçka'yı, Hopa'yı, Ardanuç'u, ve Artvin'i aldı. Mart ayı sonunda sahilde Arhavi'ye, Yusufeli bölgesinde ise eski Osmanlı Rus hududuna kadar ilerlediler.
Özet (Çeviri)
During the First World War, Ottoman-Russian border of the Caucasus Front was protected by Third Army. The left-wing of the Caucasus Front, which was the region between Yusufeli and Hopa in Artvin province, was protected by Border Battalion (Hudut Taburu), Mobile Gendarme (Seyyar Jandarma) and the volunteer groups of Teşkilat-ı Mahsusa. Teşkilat-ı Mahsusa was established just after the declaration of mobilization. The organization of Teşkilat-ı Mahsusa in Caucasus Front consisted of the missions of Trabzon, Erzurum and İran (Van). It was tasked by unregulated operations such as transferring spies beyond the Russian border, sabotage and organize revolts among the Caucasus community against the Russion authorities. The forces of Teşkilat-ı Mahsusa were come together on a purely volunteer basis. When the Ottoman Navy started bombing of the Russian harbours on October 29, 1914 the Russian army began to march by crossing the border in Eastern Anatolia on November 1. During Köprüköy and Azap wars the Third Army stopped Russians. On the other side, on November 13 the left-wing forces of Teşkilat-ı Mahsusa took over Murgul, Borçka and Kemalpaşa by crossing Russian border from the coastal side. It entered to Artvin, Ardanuç and Şavşat through the Yusufeli region. The Eightieth Regiment under the command of Stange Bey and the volunteer group under the command of Yakup Cemil which were sent from İstanbul took over Artvin but could not keep hold of the province. Russians, with the support of reinforcement, took over Borçka, Hopa, Ardanuç and Artvin on the coast side. At the end of the March, they marched to the Ottoman-Russian border in the Arhavi-Yusufeli region.