İstanbullu kimliğinin ve İstanbul'a göçün medyada temsili
Representation in the media of the identity of people of Istanbul and migration to Istanbul
- Tez No: 428589
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BURCU KAYA ERDEM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gazetecilik, Journalism
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 279
Özet
Göç bir yer değiştirme sürecidir. Ülkemizde 1950'lerden itibaren başlayan göç dalgaları özellikle İstanbul'u etkilemiştir. Yaşanan hızlı göç süreci, İstanbul'u bir metropol haline getirmekle birlikte birçok kentsel ve yaşamsal probleme de yol açmıştır. Bununla birlikte İstanbulluluk kavramı da değişime uğramıştır. Çalışmamızda, öncelikle kent olgusunun tanımından başlayarak, kentleşme ve metropolleşme kavramlarının tanımları yapılmış, daha sonra göç süreci, İstanbul'a yapılan göçler, kentlilik ve İstanbulluluk kavramları üzerinde durulmuştur. Ardından seçilen altı gazetedeki İstanbul ve göç konulu haberler altı aylık zaman dilimi çerçevesinde ele alınarak incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Migration is the process of relocation. Starting from the 1950s, a number of waves of immigration in our country has had an especially profound effect on the city of Istanbul. This process of rapid migration into the metropolis of Istanbul has led to many urban and vital problems, and the idea of“being from Istanbul”has undergone changes. First, our study defines the phenomenon of the urban environment, and the concepts of urbanization and metropolization. Next, the study focuses on the migration process, the specific migration of people into Istanbul, as well as the idea of citizenship and“being from Istanbul.”Finally, the study examines six newspaper articles on the subject of immigration in Istanbul.