Avrupa değerlerinin, Avrupa entegrasyon sürecine yönelik algılar üzerindeki etkisi
The impact of European values on perceptions towards the European integration process
  1. Tez No: 827583
  2. Yazar: GÖZDE COURBİS PONCET
  3. Danışmanlar: PROF. DR. VEYSEL BOZKURT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Avrupa Birliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 200
Özet
Toplumsal kimlik, içinde barındırdığı tarihi bellek ve değerlerle bireyleri bir araya getirmektedir. Ancak kimlik, bireyi kendine esir eden bağlardan çok, birey aidiyet hissetmediğinde bırakabileceği ipler gibidir. Avrupa tarihinde sosyal sınıf ayrımları ve ötekileştirilen kimliklerin mücadeleleri sıkça görülmektedir. Antik Çağ ve Roma İmparatorluğu zamanında toplumsal sınıf ayrımları bulunmaktadır ve bireyler belirli kriterlere uygun olmak koşulu ile vatandaş kabul edilerek haklara sahip olmaktadırlar. Toplumsal sınıf ayrımları Orta Çağ'da daha da belirginleşmiştir. Engizisyon mahkemeleri kurulmuş ve cadılıkla, heretik olmakla suçlananlar eziyete maruz kalarak öldürülmüştür. Ruhban sınıfının hâkim olduğu Orta çağın perdeleri Rönesans ve Reform ile aralanmıştır. Katolik kimliğine aidiyet hissetmeyenler tarafından Protestan reformu başlatılmıştır. 18. yüzyılda Fransız Devrimi ile özgür ve eşit olmak isteyenlerin mücadelesi evrensel bir etki yaratmıştır. Sanayi Devrimi ile ortaya çıkan Proletarya hakları için mücadele etmiştir. 20. yüzyıl, Birinci ve İkinci Dünya Savaşı, kendi kimliğini diğerlerinden üstün gören diktatörlük rejimleri, siyasi ideolojilerin peşinden giden insanlar, soykırım ve şiddet ile Avrupa tarihinde unutulmayacak izler bırakmıştır. Bugün Avrupa Birliği (AB), siyasi entegrasyonunu güçlendirmek için kollektif kimliği adına adımlar atmaktadır. Maastricht Antlaşması ile Avrupa Vatandaşlığı ve Lizbon Antlaşması ile AB değerleri kavramları hukuki boyut kazanmıştır. Siyasi entegrasyonun başarılı olması için AB'ye aidiyetin geliştirilmesi ve bu nedenle aidiyet algılarının ölçülmesi gerekmektedir. Bu tez AB'ye aidiyet kapsamında, AB vatandaşlarının değer algılarını, siyasi ideolojilerinin değer algılarına, AB'ye güvenlerine, AB'ye bağlılıklarına, ülkelerine bağlılıklarına etkisini ve kendilerini AB vatandaşı hissetme durumlarını araştırmayı amaçlamaktadır. AB Vatandaşlarının kişisel değerlerinin ve AB'yi temsil ettiğini düşündükleri değerlerin çoğunun siyasi ideolojilerinden bağımsız olmadığı tespit edilmiştir. Siyasi ideolojinin, AB'ye güven, AB'ye bağlılık ve bireylerin ülkelerine bağlılığı üzerinde etkisinin olduğu tespit edilmiştir. Politikaya ilginin, AB kurumlarına güvenin, AB ortak politikalarına desteğin, özgür medya algısının, AB bilgisinin, AB değerlerine ülkelerinin uyumunun, AB içi göçün ve AB dışından gelen göçün kendini AB vatandaşı hissetmeye etkisinin olduğu sonucuna ulaşılırken, siyasi ideolojinin, yaşın, topluluk türünün ve cinsiyetin kendini AB vatandaşı hissetmeye bir etkisi bulunamamıştır. Ülke bazında değerlendirme yapıldığında kendini AB vatandaşı hissetme, AB'ye bağlılık ve AB dışında daha iyi gelecek algısının ülkelerden bağımsız olmadığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Social identity brings individuals together with its historical memory and values. However, identity is more like ropes that the individual can let go of when he/she does not feel a sense of belonging rather than ties that enslave the individual to himself/herself. In European history, social class distinctions and the struggles of marginalised identities are frequently observed. In the Ancient Age and the Roman Empire, there were social class distinctions and individuals were recognised as citizens and had rights provided that they met certain criteria. Social class distinctions became more evident in the Middle Ages. Inquisition courts were established and those accused of witchcraft and heretics were tortured to death. The curtains of the Middle Ages, dominated by the clergy, were lifted with the Renaissance and the Reformation. Protestant reform was initiated by those who did not feel belonging to the Catholic identity. In the 18th century, with the French Revolution, the struggle of those who wanted to be free and equal had a universal impact. The proletariat, which emerged with the Industrial Revolution, fought for their rights. The 20th century left unforgettable traces in the history of Europe with the First and Second World War, dictatorial regimes that saw their identity as superior to others, people following political ideologies, genocide and violence. Today, the European Union (EU) is taking steps to strengthen its political integration in the name of its collective identity. The concepts of European Citizenship with the Maastricht Treaty and EU values with the Lisbon Treaty had gained a legal dimension. In order for political integration to be successful, belonging to the EU needs to be developed and therefore perceptions of belonging need to be measured. Within the scope of belonging to the EU, this thesis aims to investigate EU citizens' value perceptions, the effect of their political ideology on their value perceptions, their trust in the EU, their attachment to the EU, their attachment to their country and their feeling of being an EU citizen. It was found that EU citizens' personal values and the values that most of them think represent the EU are not independent from their political ideology. Political ideology is found to have an impact on trust in the EU, attachment to the EU and their attachment to their country. Interest in politics, trust in EU institutions, support for EU common policies, perception of free media, knowledge of the EU, country alignment with EU values, intra-EU migration and migration from outside the EU have an effect on feeling an EU citizen, while political ideology, age, community type and gender have no effect on feeling an EU citizen. When evaluated on a country basis, it was concluded that feeling of being an EU citizen, loyalty to the EU and the perception of a better future outside the EU are not independent of the countries.