Türkiye'deki toplu iş yasalarının genel değerlendirilmesi
An overall evaluation of collective labour law in Turkey
  1. Tez No: 428590
  2. Yazar: ERTUĞRUL KILIÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. LEVENT ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Law, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 159
Özet
Ekonomik ve sosyal gelişmelerde, işçiler ile işverenler arasındaki iş ilişkilerinde ve hukuksal düzenlemelerde farklı yaklaşımlar ortaya çıkmaktadır. Bireysel iş hukuku, işveren ile işçiler arasındaki bireysel ilişkiler üzerinde ortaya çıkan sorunların çözümünde, zamanla beklenen toplumsal faydayı sağlamaktan uzak kalmıştır. Türkiye'de uzunca bir zaman iş hukuku, bireysel iş hukuku düzeyinde kalmış, devlet düzenleyici kurallarını bu çerçevede oluşturmuştur. Cumhuriyet tarihi boyunca yasama organınca çıkarılan bütün“Toplu İş Sözleşme”yasalarının çerçevesi, Anayasal düzenlemelerin genel ve özel sınırlılıkları içerisinde kalmış, çıkarılan yasalarla faaliyet alanları düzenlenmiştir. Çıkarılan toplu iş sözleşmesi kanunlarının çerçevesini ise dönemin ekonomik ve sosyal gelişmeleri oluşturmuştur. Bu çalışma, bir taraftan Cumhuriyet tarihi boyunca çıkarılan“ Toplu İş İlişkileri Yasaları”nın, çıkarıldıkları dönemlerde uygulanan sosyal ve ekonomik politikalardan ne oranda etkilendiklerini ortaya koymaya çalışırken, öte yandan da en son olarak yürürlüğe giren, 6356 sayılı Sendikalar ve Toplu İş Sözleşmesi Yasası'nın toplu iş ilişkileri alanına getirdiği, yenilikler ve değişiklikleri ortaya koymaya çalışmaktadır.
Özet (Çeviri)
By economical and social development, different approaches are emerging in the business relationship and legal regulations between employers and workers. Individual labor law stays far from providing social benefits expected to arise in time, for the resolution of issues that arise on individual relations between employers and employees. Labor law in Turkey for a long time, have remained at the level of individual labor law, the state has set regulatory rules in this context. All issued by the legislature during the history of the Republic“Collective Bargaining Agreement”stays within the general and specific limitations of Constitutional arrangements, areas of activity are regulated by a law enacted. The framework of the entacted collective bargaining law has been established by the economical and social development for the period. This study, on one hand, tries to figure out how the“Collective Labour Relations Acts”, entacted throughout the history of the Republic, were affected by the social and economic policies in their periods, and on the other hand, tries to put foreward the inovations and alterations bought by the 6356 Law on Trade Union and by the Collective Labour Contract Law lastly put in force, to the field of collective labour relations.