Muhasebe meslek mensuplarının meslek etiği algısı: Denetçiler üzerine bir saha araştırması
The auditors perception of ethics in the profession of accountancy: Field research on auditors
  1. Tez No: 428599
  2. Yazar: BURCU HIŞMAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KEREM SARIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 258
Özet
Son yıllarda işletmelerde yaşanan muhasebe ve denetim skandalları denetim mesleğinde etiğin ne kadar önemli olduğunu ortaya çıkarmıştır. Bu tez çalışmasında etiğin tanımı yapılarak etiksel kararı etkileyen faktörler ve etik dışı davranış nedenleri açıklanmıştır. Denetim ve denetim türlerine yer verilerek bağımsız denetim açıklanmıştır. Daha sonra, bağımsız denetimde etiğin önemi ve denetimde etiğe duyulan gereksinim ele alınmıştır. Ayrıca çalışmada, uluslararası ve ulusal alanda muhasebe ve denetim meslek etiği ile ilgili yapılan düzenlemeler açıklanmıştır. Araştırmanın temel amacı, bağımsız denetçilerin gerçekleşen olaylar üzerinden algılarının belirlenmesidir. Çalışmanın bir diğer amacı da, bağımsız denetçilerin etik kurallara uyumunu olumsuz etkileyen hususlar ile ilgili görüşlerinin tespit edilmesidir. Bu amaç doğrultusunda bağımsız denetçilere anket uygulanmıştır. Daha sonra veriler açıklayıcı faktör analizi, Mann-Whitney-U, Kruskal-Wallis, Kendall's Tau-B gibi istatistiki yöntemlerle değerlendirilmiş ve elde edilen bulgular yorumlanarak konu ile ilgili önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The importance of ethics in the profession of management has come to light over the years as a result of scandals that have arisen in the accountancy and management fields within an enterprise. This thesis illustrates the factors influencing ethically made decisions and the reasons for unethical actions, through the definition of ethics. Independent management is explained through the methods of management. The importance of ethics and the importance of ethics within independent management is explored. Furthermore, the new arrangements in the field of accountancy and management ethics are further explored, at both national and international level. The primary goal of this research is to determine the perception of the independent auditors. The secondary aim of this research is to explore and establish the view of the independent auditors on matters which have negative effects on ethical rules. In light of this objective, surveys have been carried out with the independent auditors. Subsequently, data has been evaluated through 'The explanatory factor analysis', statistical means that are provided by Mann-Whitney-U, Kruskal-Wallis, as well as those by Kendall's Tau-B. Finally suggestions have been further made by analysing these findings.