Erzincan ekolojik koşullarında chlorcholinchlorid (CCC)'in buğdayın bazı morfolojik ve anatomik özelliklerine etkileri
- Tez No: 4286
- Danışmanlar: DOÇ. DR. M. SABRİ ÖZYURT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1988
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 40
Özet
27 6. ÖZST Erzincan ekolojik koşullarında kardeşlenme ve kaleme kalk ma devrelerinde iki farklı dozda verilen CCC ile Odeskaja buğday çeşidinde meydana gelen morfolojik ve anatomik değişmeler incelen di. 1. Bitki Boyu ve Sap Uzunluğu CCC uygulamaları ile hem bitki boyu ve nemde sap uzunluğu kısalmıştır. En etkili kardeşlenme devresinde dekara 1,0 litre ve rilen CCC dozunda meydana gelmiş en kısalma oranı bitki boyunda % 27 sap uzunluğunda % 33 olmuştur. 2. İnternodyum Uzunlukları Ölçüler birinci ve ikinci, üçüncü internodyum uzuıılukları- da CCC uygulaması ile kısalmış, en etkili doz birinci internodyum- da kardeşlenme, ikinci ve üçüncü internodyumlarda kaleme kalkma devre ler indeki dekara 1,0 litre CCC* de olmuştur. 3. Çeper Kalınlaşması CCC uygulamaları ile her üç internodyumda çeper kalınlaş ması olmuş, kalınlaşma oranları CCC uygulaması zaman ve dozuna gö re farklılık göstermiştir. 4. Sklerankimatik Hiporderma ve Korteks Parankiması Her iki tabakada da CCC uygulaması ile kalınlaşmalar olup, en fazla etki genellikle kardeşlenme devresinde dekara verilen 1,0 litre CCC dozunda elde edilmiştir.28 5. Korteks Parankiması Hücre Sıra Sayısı CCC uygulamaları ile her üç internodyumda hücre sara sayı ları artmıştır. Bu artışlar kontrole göre ortalama birinci inter nodyumda % 24, ikinci internodyumda % 25 olmuştur.
Özet (Çeviri)
29 7. SUMMARY Under the ecologic conditions of Erzincan, some morpho logic an anatomic changes in Odeskia Wheat with CCC which was applied in two different doses in the periods of tillering and stem extension was examined. 1. Height of The Plant and The Length of The Stem. Both, the height of the plant and the length of the stem were shortened by the CGC application in the period of tillering CCC which was applied 1 It per decare «javethe most effective res ponse and the shortening ratio of the plant height an stem length were 27 %, 33 %, respectively. 2. The Lengths of Internodiums. The first three internodiums were shortened by CCC app lications. For the first internodium, the most effective dose was 1 It. per decare in the period of tillering, for the second and third internodium, the most effective dose was also 1 It. per de care but in the periods of stem extension. 3. Thickening of the Wall. By CCC applications in each three internodium, the walls were thickened. Thickening ratios varied with the doses and the application times of CCC. 4. Sclerancimatic Hypoderm and Cortex Parancima. Both, sclerancimatic and cortex parancima were thickened by CCC applications. Generally in the period of tillering, CCC do se which was 1 It. per decare, gave the most effective response.30 5. Cell Row Number of the Cortex Parancima. In each three internodium, cell row number were increased by CCC applications. According to the control, the average of t- hese increasings were 24 percent in the first internodium and 25 percent in the second internodium.