Pozitif Psikoloji ve İslam Düşünürlerinde Erdemler
Virtues in Positive Psychology and Islamic Thinkers
- Tez No: 428612
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUALLA YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Psikoloji, Religion, Psychology
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 162
Özet
Bu çalışmanın konusunu kendi kültürel kaynaklarımız ve günümüzde psikoloji alanında yapılmış çalışmalardan hareketle erdemli bir yaşayışın insanın psikolojik sağlığına olumlu veya olumsuz bir etkisinin olup olamayacağı problemi oluşturmaktadır. Bu bağlamda İslam ahlak felsefesi kaynakları ve pozitif psikoloji kaynaklarından yararlanarak oluşturulan bu çalışmada erdemlerin insanlara günlük yaşamlarında hangi davranış kalıplarını sergilemeleri ve duygu durum bakımından gerekli yerlerde hangi duygu halini muhafaza etmeleri gerektiği konusunda bir ölçü sunduğu görülmüştür. Erdemlerin sunduğu bu davranış ölçülerinin insanın psikolojisine nasıl bir etkide bulunduğu ise psikoloji biliminde yapılmış olan çalışmalarla açıklanmıştır. Sonuçta erdemli bir yaşayışın insanın psikolojik sağlığına pozitif etkisinin olabileceği kuramsal olarak tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Whether the virtuous way of life is a positive effect on the psychological health of human motion or not is constitutes the subject of this work basing on our cultural resources and the work done in the field of positive psychology today. In this context, by benefiting from the Islamic moral philosophy and positive psychology resources confirmed in this study that virtues display to people How they behave and feel in their daily lives. And How virtue effect on human psychology is illustrated by studies conducted in psychology. İn this study as a result, İt has been identified as a theoretical that virtuous lives will be a positive effect on the psychological health of human beings.