Euro krizi ve Avrupa Birliğinin demokratik meşruiyeti
Euro crisis and the democratic legitimacy of the European Union
  1. Tez No: 428613
  2. Yazar: ARZU DEMİREL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SANEM BAYKAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Uluslararası İlişkiler, Economics, International Relations
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Avrupa Birliği ve Uluslararası Ekonomik İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 194
Özet
2008 küresel krizi ile başlayan ekonomik sorunların Avrupa Birliği nezdinde yansıması, Birlik üye devletlerinin yüksek bütçe açıkları, düşük büyüme oranı, yüksek dış borç stoku gibi ekonomik açıdan mevcut sorunları ile birleşince ciddi ekonomik sorunlar yaratmış ve hızlı ve etkin bir kriz yönetiminin olmayışının da etkisiyle Euro krizine dönüşmüştür. Öyle ki kriz salt ekonomik niteliği olan bir krizin ötesinde yarattığı etkileri ile Birliğin geleceğine dair tartışmaları da artırmıştır. Bu süreçte izlenen politikaların etkin bir çözüm sunamaması ve politikalara dair karar verme sürecinin niteliği Birliğin demokratik meşruiyetine dair tartışmaların ivme kazanmasına neden olmuştur. Özellikle koşulluluk çerçevesinde gelen kurtarma paketleriyle birlikte gelen dayatmacı politikalar; Zirve ve AMB'nin gündem belirleyici bir rol üstlenmesi; AP'nin kriz yönetimi sürecinde düşük düzeyli bir katılım sergilemesi; Komisyon'un icrai yetkilerini artırmasının aksine tarafsızlığının gölgelenmesi; üye devletlerin krizi bir Birlik problemi olarak ele almakta isteksiz davranarak krizden etkilenen ülkelerin ulusal problemleri olarak değerlendirmeyi tercih etmesi; Birlik ve Birlik vatandaşları arasındaki ilişkinin niteliğinin değişmesi ve aradaki mesafenin artması gibi unsurlar Birliğin demokratik meşruiyetine olumsuz etki ederek bu tartışmaların artmasına neden olmuştur. Gerek Birlik gerekse ulusal düzeyde teknokrasi, popülizm, Euroseptisizm gibi olguların artan etkisi de Birliğin demokratik meşruiyetinin azaldığı yönündeki kanıyı güçlendirir niteliktedir. Bu çerçevede, Euro krizinin Birliğin demokratik meşruiyeti üzerindeki etkisinin bir analizinin gerçekleştirilmesi önem kazanmaktadır.
Özet (Çeviri)
The economic problems started with the global crisis in 2008 has created serious economic effects in the presence of the European Union combining with the problematical economic structures of the member states such as high budget deficit, low growth rate and high outstanding external debt. Also with the effect of the absence of rapid and effective crisis management, it turned into Euro crisis. So the crisis has increased the debates regarding the European Union's future with its effects made by the crisis which has a character beyond the purely economic feature. Within this period, not presented an efficient solution by the followed policies up to now and the quality of decision-making process have caused that the debates concerning the European Union's democratic legitimacy gain momentum. Various facts have extended these debates by impressing the European Union's democratic legitimacy negatively such as imposed policies coming with the bailoluts within in the frame of conditionality; rejecting to accept the crisis as a the European Union's problem and preferring to assess as a national problem by the member states which are not effected by the crisis seriously; played a decisive role on agenda setting by European Council and ECB; EP's low-level participation to crisis management; Comission's operational powers are increasing whereas shadowing of its impartiality; changing the character of the relationship between the European Union and its citizens. In addition the facts such as technocracy, populism, Euroscepticism have strengthened the claim that the European Union's democratic legitimacy has diminished both European and national level. In this context, making an analysis regarding the negative effects of the Euro crisis on democratic legitimacy of European Union have importance.