Bir uluslararası ilişkiler teorisi olarak feminizm
Feminism as a international relations theory
- Tez No: 428611
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ELÇİN AKTOPRAK UZGEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kadın Çalışmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 149
Özet
Bu çalışmanın temel amacı, geleneksel uluslararası ilişkiler teorisinde hakim olan eril zihniyetin dışarıda bırakma çabasında olduğu, feminist uluslararası ilişkiler teorisindeki temel tartışmaları irdelemektir. Bunun için üç bölümden oluşan araştırmanın ilk bölümünde feminizmin temel kavramları tartışılmış ve ardından feminizmin kısa tarihçesine yer verilmiştir. İkinci bölümde ise uluslararası ilişkiler teorilerindeki üç temel tartışma incelenmiştir. Üçüncü bölüm ise tezin özünü oluşturan feminist uluslararası ilişkiler teorisini temel kavramlar ve çalışma alanları açısından incelemektedir.
Özet (Çeviri)
The main aim of this study is to explicate the basic debates on feminist international relations theory which is excluded by masculinity in traditional international relations theory. Thus, in the first part of the study it is discussed the basic concepts of feminism and then, the brief history of feminism is discussed. In the second part, three main debates of international relations theory are researched. Finally, in third part of the study feminist international relations theory in terms of main concepts and research interests are studied.