LGBTİ hareketinin hak ve temsil mücadelesi ve siyasal iletişim faaliyetleri
LGBTI movement's struggle for rights and representation and political communication practices
- Tez No: 428619
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. HALİSE KARAASLAN ŞANLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 178
Özet
Türkiye'de LGBTİ hareketi, 30 yıla yakın bir süredir devam eden örgütlü mücadelesi neticesinde bugün ilk ortaya çıktığı yıllara nazaran çok daha güçlü ve etkili bir konuma sahiptir. Bu çalışmada amaç, LGBTİ hareketinin bu 30 yıllık örgütlü mücadelesi sonucunda siyasal alanda hangi koşullar çerçevesinde ve hangi iletişim araçlarını kullanarak var olduğunu anlamak, siyasal alanda temsil mücadelesinin ana eksenlerini ortaya koymaktır. Bu çerçevede çalışmanın ilk kısmında dünyada ve Türkiye'de LGBTİ hareketinin hangi tarihsel süreçlerden geçtiği, hangi koşullarda varlığını sürdürdüğü, hangi örgüt ve kampanyalar etrafında bir araya geldikleri ve hangi siyasal iletişim faaliyetlerini kullandıkları incelenmektedir. Çalışmanın ikinci bölümünde ise, 2007 yılından itibaren yoğunlaşan yeni anayasa tartışmaları çerçevesinde LGBTİ'lerin ortaya koymuş olduğu somut talepler, nefret suçlarına karşı mücadele kapsamında ortaya konan yasal reform talepleri ile yerel ve genel seçimlerde LGBTİ'lerin seslerini daha iyi duyurabilmek amacıyla yürütmüş oldukları kampanyalar ve kullandıkları iletişim stratejileri, eleştirel siyasal iletişim perspektifinden ele alınmaktadır.
Özet (Çeviri)
As a result of an organized struggle ongoing for almost 30 years, LGBTI movement in Turkey holds a much stronger and effective position in Turkey compared to its first emergence. This study aims at understanding under what conditions and through which means over the course of 30 years of struggle have LGBTI Movement in Turkey entered the political field as well as showing the main axes of struggle for political representation. Within this framework, the first part of the study identifies the important instances in the history of LGBTI movement in the World and in Turkey and demonstrates the principal organizations and campaigns which the movement has established and undertaken as well as which communication tools the movement has utilized. In the second part of the study, the demands, campaigns and communication tools of LGBTIs in Turkey in relation with the debates on Constitutional Reform since 2007; the plea for legal reform on hate crimes; and the campaigns initiated by the movement with a view to ensuring a stronger presence and intervention in local and general elections are analysed within the framework of critical political communication.