Cinsel yönelim ve/veya cinsiyet kimliği temelli uluslararası koruma rejimi
International protection regime based on sexual orientation and/or gender identity
- Tez No: 544418
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CANDAN YASAN TEPETAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Sosyoloji, Law, Sociology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Uzun süren dışlanmanın ardından uluslararası koruma rejiminin öznesi haline gelen LGBTİ+ sığınmacılar, bugün hem mültecilik hukuki statüsüne bağlı olan birincil, hem de geri göndermeme (non-refoulment) ilkesi uyarınca bu statüden bağımsız olarak sağlanan ikincil nitelikteki korumadan faydalanabilmektedir. Uluslararası koruma rejimi cinsel yönelim ve/veya cinsiyet kimliği temelli işletilmeye başladığından beri, LGBTİ+ sığınmacıları hem sığınmacılık hem LGBTİ+'lıktan kaynaklı çift yönlü marjinalize eden bir mekanizma olarak da işlev görmektedir. Sığınma hukuku sisteminde, toplumsal ve devlet kaynaklı mevcut şiddet ve ayrımcılık pratikleri görmezden gelinirken, önyargı ve kalıp yargıların dolaşıma sokulduğu bir söylem üretilmektedir. Bu çalışma, hak temelli LGBTİ+ hareketinin bir kazanımı olarak görülebilecek cinsel yönelim ve/veya cinsiyet kimliğine dayanan uluslararası koruma rejiminin, LGBTİ+ sığınmacılara etkili bir hukuki koruma mı sağladığını, yoksa şiddet ve ayrımcılığı tekrar inşa etme gücü olan bir aygıt olarak mı işlediğini tartışmaya açmaktadır.
Özet (Çeviri)
LGBTİ+ asylum seekers, who have become the subject of the international protection regime after a long-continued exclusion, can today be beneficiaries of both primary protection attached to refugee status and subsidiary protection in accordance with the principle of non-refoulment. Ever since the international protection regime began to operate on the basis of sexual orientation and/or gender identity, it has also been functioning as a mechanism that doubly marginalizes LGBTI+ asylum seekers, where the combined effect of being an asylum seeker and being LGBTI+ are compounded. In the system of asylum law, while existing societal and state-sponsored violent and discriminatory acts and practices have been ignored by the authorities, a discourse has been produced in which prejudice and stereotypical perceptions are circulated. This study raises the question of whether the international protection regime based on sexual orientation and/or gender identity, which can be seen as an achievement of the LGBTI+ rights movement, provides an effective legal protection to LGBTI+ asylum seekers or functions as an apparatus with the power to reconstruct violence and discrimination.