Kelâm'da burhan delili
Burhan proof in kalam
- Tez No: 428618
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET AKBULUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Yol gösteren, doğru yola ve doğru sonuca ulaştıran, kendisiyle kanıtlamanın gerçekleştiği şey anlamlarına gelen delil düşünce dünyamızın önemli kavramlardan bir tanesidir. Hak ile batılı, doğru ile yanlışı ayıran delil anlamında kullanılan burhan ise hem bir Kur'an terimidir hem de kesin bilgi veren akli bir delildir. İlk bölümde delil kavramı felsefe, kelâm, usûl-ü fıkıh ve pozitif hukuk alanlarında ele alınmıştır. Felsefede şüphecilik, akılcılık ve deneycilik açısından delilin neliği konusu incelenmiştir. Mantıkta bir argümanın gücü ile delil arasındaki ilişki irdelenmiştir. Fıkıh usulünde başta Kitap, Sünnet, icma, kıyas sonra diğer tali delillerin konumu ele alınmıştır. Pozitif hukuk alanında ise delilin tanımı ve türleri incelenmiştir. İkinci bölümde burhan kavramı, Kur'an'daki yeri itibariyle incelemeye alınmıştır. Burhan ile anlam ilişkisi bulunan“beyyine”,“sultan”ve“ayet”kavramları ayetlerdeki çerçeveleri itibariyle tahlil edilmiştir. Sonrasında burhan, mantık ve kelâm içindeki konumu dolayısıyla ele alınmıştır. Burhanın üzerine inşa edildiği mantık ilkeleri açıklanmıştır. Allah'ın birliği, hudus delili ve teselsülün iptali konularını destekleyen burhanlar tetkik edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Proof is something which shows that something else is true or correct and has a place in kalam, ushul fiqh, philosophy and law. In the first chapter, the issue of proof is dealt with in philosophy, ushul fiqh, law and kalam. The epistemological framework such as the definition of proof, its nature and kinds, is examined in these fields. Finally the concept of burhan in the Qur'an, kalam and logic is discussed in Chapter II. Related concepts with burhan such as“beyyine”the clear evidence and“sultan”the clear authority and“ayet”the verse are analysed. Laws of logic which burhan based upon are explaned. Burhans supporting the uniqueness of God,“hudus”the proof of created later and“teselsül”cancellation of succession are dealt with.